Інтерфакс-Україна
15:56 11.11.2024

Українській металургії потрібні рівні умови для конкуренції на ринку ЄС - топменеджер "Метінвесту"

3 хв читати
Українській металургії потрібні рівні умови для конкуренції на ринку ЄС - топменеджер "Метінвесту"
Фото: https://metinvestholding.com/ua

Українській металургії потрібні рівні умови для конкуренції на ринку Євросоюзу, доступ до європейського ринку відкриє великі можливості для будь-якого українського виробника, зазначив керівник офісу генерального директора групи "Метінвест" Олександр Водовіз на Київському міжнародному економічному форумі (КМЕФ) у Києві.

"Чому ми взагалі йдемо в ЄС? Тому що це найбільш преміальний ринок для всіх виробників. Це найсолодший шматок, від якого всі хочуть відкусити. Ми також хочемо бути частиною цього шматка. Зрештою, це колосальна можливість і колосальний досвід", - сказав він, вказавши на низку викликів, що постають перед українською металургійною галуззю на шляху до інтеграції до Євросоюзу, а також на ризики та рекомендації для цього процесу.

Одним із ризиків застосування політики ЄС щодо коригування вуглецевих викидів на кордоні (CBAM) для української промисловості Водовіз назвав неможливість беззастережної імплементації нормативних актів без належної підтримки підприємств.

"Щодо екології ми бачимо такі орієнтири, що Україна має прийняти певні правила. Але ми не можемо приймати їх наосліп. Наприклад, у Європі на декарбонізацію виділяється від 0,5 до 1 мільярда євро на кожен завод. А в нас немає нічого. Ми хочемо, щоб звернули увагу на те, що ми перебуваємо в різних вагових категоріях", - констатував керівник офісу гендиректора "Метінвесту".

Водночас, додав він, Європа зацікавлена в поставках залізної руди та коксівного вугілля з України, а для України ринок ЄС - це можливість продавати свою продукцію, що допоможе розвитку всієї гірничодобувної галузі.

"Ухваливши всі ці нормативні акти, ми можемо залишитися за бортом і поховати основні галузі, що формують ВВП країни. Які ще існують перепони на шляху вступу до ЄС? Чи хочуть нас там бачити наші європейські конкуренти? Напевно, ні. А хто найбільше не хоче нас там бачити? Росіяни, адже ми зараз конкуруємо з ними за 80% продукції в Євросоюзі", - сказав топменеджер.

Водовіз додав, що деякі санкції проти російських виробників були дієвими, а деякі - ні.

"Росія продовжує утримувати сильні позиції з погляду поставок слябів до ЄС. Наприклад, італійські металурги купують дешеві напівфабрикати з Росії. Ми не можемо купувати ці дешеві сляби і програємо в конкуренції", - пояснив Водовіз.

Але при цьому він зазначив, що переговори щодо CBAM не повинні ґрунтуватися на будь-яких преференціях для українських компаній.

"Дайте нам конкурентний ринок, і ми знайдемо свою нішу. Ми вміємо конкурувати і впевнені в собі. Але зараз ми не в конкурентній позиції. Наприклад, U.S. Steel Košice в Словаччині виділяють EUR600 млн грантів для екологічної модернізації. Тоді підприємство відповідатиме і CBAM, і ETS. А в нас нічого немає. Вся ця екологічна історія не комерційна і не прибуткова, тут у будь-якому разі потрібні гранти", - наголосив Водовіз.

На його думку, українським компаніям необхідно надати однакові умови з європейськими: "Тоді ми готові конкурувати. Але якщо нам висунуть такі вимоги щодо екології, які висувають європейцям, ми програємо цю конкуренцію і не зможемо зайти на цей ринок".

Керівник офісу гендиректора "Метінвесту" вважає, що можливість модернізації української металургії за допомогою фінансового плану з гарантіями для компаній не створює рівних умов для українських і європейських підприємств.

"Різниця в тому, що там є гарантії. Це означає, що ти маєш вийти на ринок, взяти гроші, а гарантії тобі надасть міністерство. Це не живі гроші. Європейці отримують безвідсоткові та безвиплатні гранти. А нам кажуть: візьміть кредити, платіть за них відсотки, а ми вам дамо за них гарантії. Це, звісно, теж дуже хороший інструмент. Гріх від нього відмовлятися, і ми будемо ним користуватися. Але, знову ж таки, це не рівні умови", - зазначив Водовіз.

"Метінвест" є вертикально інтегрованою групою з видобувних і металургійних підприємств. Підприємства групи розташовані переважно в Донецькій, Луганській, Запорізькій і Дніпропетровській областях. Основними акціонерами холдингу є група "СКМ" (71,24%) і "Смарт-холдинг" (23,76%), які спільно керують ним. ТОВ "Метінвест Холдинг" - керуюча компанія групи "Метінвест".

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Moody’s знизило кредитний рейтинг США, інвестори занепокоєні фіскальною політикою Вашингтона - ЗМІ

Виплати військовим в квітні зросли до 96,6 млрд грн, закупівлі ЗСУ з держбюджету впали до 62,6 млрд грн - Мінфін

Індекс споживчої довіри в США в травні несподівано впав до 50,8 пункту - мінімуму з червня 2022р

Портфель нерухомості Dragon Сapital наразі складає біля 600 тис. кв. м, валовий борг впав до $40-45 млн – CEO

OKKO Group планує в 2025р. побудувати елеватор на 60 тис. тонн і запустити біоетаноловий завод у 2026р.

Частка NPL у 2025р може знизитися до 25-27% за нинішніх тенденцій в економіці України — прогноз

Українські акції втратили до 5% вартості на новинах про перемовини з РФ в Стамбулі

Міненерго закликало групу з енергетики G7+ продовжити сприяння у наповненні Фонду підтримки енергетики України

У Мінекономіки вважають необхідним відновлення роботи газовидобувних компаній Smart Holding

Шмигаль: у 2025 планується ввести в роботу близько 1 ГВт генерації

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА