Інтерфакс-Україна
08:42 28.11.2024

Банківська система України замала, щоб потягнути левову частку відновлення - голова Райффайзен Банку

3 хв читати
Банківська система України замала, щоб потягнути левову частку відновлення - голова Райффайзен Банку

Банківська система України сьогодні стабільна, чого не було на початку агресії Росії в 2014 році, але вона дуже мала і має недостатньо капіталу, щоб забезпечити відновлення країни у великих обсягах після завершення війни, вважає голова правління українського Райффайзен Банку (Київ) Олександр Писарук.

"В Україні загальні активи банківської системи становлять приблизно 60% ВВП, це один із найнижчих показників у світі... Працюючий кредитний портфель становить приблизно 15% від ВВП - такого низького показника точно немає ніде", - сказав він в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".

Писарук уточнив, що співвідношення активів до ВВП у 60% забезпечено насамперед завдяки великій міжнародній допомозі, припливу ліквідності в країну і банківській системі, а без цього цей показник був би ще нижчим.

"Банківська система дуже мала. У середньостроковій перспективі вона не здатна підтримувати економічне зростання і відновлення країни у великих обсягах", - зазначив голова правління четвертого за величиною і найбільшого недержавного банку України.

Він припустив, що за умови закінчення війни або перемир'я наступного року можна очікувати, що відновлення країни у великих обсягах почнеться, якщо не у 2025-му, то у 2026-2027 роках.

"Банківській системі не вистачить капіталу на підтримку великого зростання кредитування і фінансування відновлення, особливо, якщо збережеться ретроспективне оподаткування прибутку банків за ставкою 50%", - вважає Писарук.

За його словами, наразі банки мають надлишок капіталу, який створюється завдяки високій прибутковості та забороні виплати дивідендів, але цей надлишок капіталу в позитивному сценарії відновлення країни буде витрачено на підтримку кредитування за рік-два.

Він зазначив, що банківська система України в принципі замала для того, щоб потягнути левову частку відновлення України, тому що за оціненої Світовим банком потреби України в $486 млрд загальні активи банківської системи приблизно $85 млрд.

"Єдиний можливий шлях для України знайти настільки великі фінансові ресурси - залучити кредиторів, інвесторів і донорів із багатьох країн. Прямі іноземні інвестиції в поєднанні з кредитами з різних джерел, включно із зарубіжними комерційними банками, експортними кредитними агентствами зарубіжних країн, банками розвитку, імовірно, стануть основою фінансування відновлення України", - висловив свою думку голова правління Райффайзен Банку, який свого часу обіймав посаду першого заступника голови Нацбанку України, працював у МВФ і ING Group.

Він наголосив, що міжнародні фінансові інституції, такі як Європейський банк реконструкції та розвитку (EBRD), Європейський інвестиційний банк (EIB), Міжнародна фінансова корпорація (IFC), американська Корпорація фінансування розвитку (DFC) - усі вони мають приєднатися в межах своїх мандатів, щоб зібрати гроші на відновлення України.

Писарук додав, що збереження податку на прибуток банків на рівні 25% також дало б змогу зберегти капітал для кредитування економіки в значно більших обсягах.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

ЄІБ може вкласти EUR15 млн в Ukraine Phoenix Tech Fund

Підтримка підприємницької ініціативи ветеранів має будуватися на державно-приватному партнерстві – голова НБУ

Загальний обсяг виділеного від ЄБРР фінансування для України сягнув EUR7,6 млрд

ЄБРР виділив "Новій пошті" кредит до EUR50 млн

Проєкт BGV Graphite дає початок визнанню Європою потенціалу України щодо критичної сировини – топменеджер BGV Group на URC-2025

ЄБРР надає VARUS позику в розмірі $25 млн на стале енергоефективне зелене розширення

Україна в рамках Food from Ukraine буде надавати гуманітарну допомогу продуктами харчування

ЄБРР надає понад EUR65 млн кредитів на муніципальні проєкти українських міст

Україні для відновлення та розвитку потрібні безпека, забезпечення гарантій та страхування інвестицій – CCO "Метінвесту" на URC-2025

ЄІБ надасть "Укргідроенерго" EUR120 млн кредиту на модернізацію ГЕС – угода на URS-2025

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА