Інтерфакс-Україна
11:40 02.12.2024

Консервативність будівельної галузі в Україні перешкоджає поширенню BIM-технологій - думка

3 хв читати

Консервативність будівельної галузі в Україні та необхідність значних інвестицій у програмне забезпечення та підготовку персоналу є основними перешкодами на шляху розвитку будівельного інформаційного моделювання (BIM-технологій) на вітчизняному ринку будівництва, випливає з проведеного агентством "Інтерфакс-Україна" опитування девелоперів.

"Для більшості девелоперів України найбільшою перешкодою для впровадження BIM-технологій є високі початкові витрати і опір змінам. Особливо традиційні будівельні компанії можуть бути не готові до змін у роботі, оскільки BIM вимагає нових підходів до проєктування та управління будівництвом. Для ефективного використання BIM також потрібні фахівці з відповідними знаннями та навичками, а їх нестача може затримати процес впровадження", - розповів агентству засновник і СЕО Zezman Holding Борис Голденштейн.

Необхідність значних інвестицій і побудови нових процесів, неочевидність отримання вигоди - основні чинники, що відлякують більшість забудовників, вважає операційна директорка департаменту девелопменту Alterra Group Олена Шарова. Для впровадження інноваційних технологій також потрібен час: використання BIM-технологій у проєктуванні призводить до поліпшення якості проєктної документації, а й збільшує терміни її розроблення в 1,5-2 рази.

"Ще одна ключова умова для впровадження діджитал-технологій у будівельних компаніях - запит з боку акціонерів і керівництва компанії. Без такої підтримки трансформаційні зміни просто не відбудуться, оскільки будівельна галузь переважно консервативна, і будь-які нововведення впроваджувати непросто", - зазначила Шарова.

За словами керівника проєктів Perfect Group Олексія Коваля, перешкодами для масштабного впровадження BIM-технологій в Україні також є відсутність кваліфікованих кадрів у цій сфері.

"Наразі ми перебуваємо на етапі вивчення можливостей BIM і штучного інтелекту, оскільки впровадження таких технологій вимагає додаткових ресурсів і відповідної підготовки персоналу", - зазначив експерт.

Крім того, проблему становить і залучення до BIM-екосистеми всіх учасників будівництва, що необхідно для ефективного застосування технології.

"Ключове - це наповнення всієї екосистеми гравцями: підрядниками, проєктантами, постачальниками, які працюють у таких системах", - пояснив операційний директор Avalon Роман Давимука.

Як наголошують у одеській компанії Well-being ConTech, що спеціалізується на будівництві з використанням збірних конструкцій, загальне BIM-середовище підвищує швидкість і якість спільної роботи архітекторів, проєктувальників, інженерів, а також зводить до мінімуму помилки, спричинені людським фактором.

Водночас відсутність якісних даних по галузі, низький рівень використання підрядниками даних моделей і відсутність однорідної кодифікації елементів будівельної продукції суттєво ускладнюють процес повноцінного впровадження BIM-технологій, зазначають у компанії.

"На жаль, впровадженню BIM-технологій чинять доволі активний опір низка гравців будівельного ринку. Наприклад, деякі архітектори "старої школи" взагалі не розуміють необхідності створення інформаційних двійників будівель і не вважають за необхідне їх використовувати. З іншого боку, є прошарок девелоперів, для яких традиційне будівництво звичніше і дешевше. І, власне, ті, кому вигідна поточна ситуація з корупцією в будівельній галузі", - пояснили у пресслужбі Well-being ConTech.

Як повідомлялося, у липні 2022 року Верховна Рада ухвалила в першому читанні та за основу законопроєкт №6383, що передбачає впровадження BIM-технологій на всіх етапах життєвого циклу об'єктів будівництва. У листопаді 2023 року голова комітету з організації держвлади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування (фракція "Слуга Народу") Олена Шуляк повідомила про підготовку документа до другого читання.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Федрезерв, імовірно, зможе суттєво знизити ставку протягом року - голова ФРБ Чикаго

Видатки загального фонду держбюджету за 6 міс.-2025 зросли на 21,5% до 6 міс.-2024 - Мінфін

Бізнесмен Мішалов цікавиться агропереробкою та зберігає інтерес до проєктів "індивідуальної металургії"

В Мінветеранів розповіли, як ветеранам придбати житло за програмою "єОселя"

АМКУ дозволив засновнику ОККО купити ТОВ "Кайрос-Холдінг"

ЄС вводить санкції щодо РФПІ, його дочірніх структур, а також повну заборону на транзакції ще з 22 банками з РФ

Ціни на свинину підвищилися на 1,1% і продовжать зростати

Ми очікуємо від МВФ продовження і, можливо, збільшення підтримки в 2026 році – Підласа

Україні необхідно визначитися з бюджетним сценарієм-2026 і мати ясність у стратегії реформ – глава місії МВФ

Рада ЄС постановила знизити верхню межу ціни на нафту РФ до $47,6 за барель

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА