Інтерфакс-Україна
17:19 29.05.2025

Обсяги виробництва молока в січні-квітні на 4% менше минулорічних, експорт під загрозою через очікувані квоти ЄС

3 хв читати
Обсяги виробництва молока в січні-квітні на 4% менше минулорічних, експорт під загрозою через очікувані квоти ЄС

Господарства усіх категорій у квітні 2025 року виробили 604 тис. тонн молока-сировини, що на 9% більше відносно березня-2025, але на 4% менше відносно квітня-2024, повідомила Асоціація виробників молока (АВМ) з посиланням на дані Міністерства аграрної політики та продовольства.

В галузевій асоціації зауважили, що в січні-квітні 2025 року обсяги надою в Україні становили 2,05 млн тонн, що на 4% менше відносно минулорічного періоду. В квітні 2025 року частка підприємств у виробництві молока-сировини склала 45%, а господарств населення – 55%.

При цьому підприємства виробили 270 тис. тонн молока-сировини в квітні 2025 року, що на 1% менше порівняно з березнем 2025 року, але на 6% більше проти квітня 2024 року. В січні-квітні 2025 року молочно-товарні ферми (МТФ) виробили 1,04 млн тонн молока-сировини, що на 5% більше проти аналогічного періоду минулого року.

В господарствах населення обсяги надою в квітні 2025 року становили 334 тис. тонн молока, що на 18% більше відносно березня 2025 року, але на 11% менше відносно квітня 2024 року. В січні-квітні 2025 року присадибний сектор виробив 1,01 тис. тонн молока-сировини, що на 12% менше відносно минулорічного періоду.

У галузевому об`єднанні привернули увагу, що в січні-квітні 2025 року молочнотоварні ферми (МТФ) наростили обсяги виробництва молока-сировини в 13 областях. Серед нових лідерів за обсягами виробництва – Хмельницька, Тернопільська та Житомирська області. Однак, за результатами січня-квітня обсяги надою сповільнилися на МТФ в Закарпатській і Харківській області, попри те, що в першому кварталі вони продемонстрували приріст виробництва. Закарпатська обл. історично не була молочною а ось Харківська на жаль і далі потерпає від російської агресії.

"Розбиті ферми, вимушена релокація з прифронтових регіонів, а також невизначена ситуація на молочному ринку не сприяють нарощенню обсягів надою на сільгосппідприємствах", - констатував аналітик АВМ Георгій Кухалейшвілі.

Крім того, вітчизняні молокопереробні підприємства із застарілою технологічною базою не здатні конкурувати за якістю з підприємствами розвинених країн. Тому вони не готові купувати молоко-сировину за ринковими цінами, оскільки продають свою продукцію за нижчими цінами, щоб витримати конкуренцію на експортних ринках. Однак в умовах зростання собівартості виробництва молока низькі закупівельні ціни не відповідають інтересам виробників. МТФ вимушені збільшувати витрати на заходи біологічної безпеки з метою попередження поширення ящуру з Угорщини та Словаччини.

В АВМ вказали на вірогідність зниження обсягів експорту молочних продуктів до ЄС у випадку відміни автономних торговельних заходів (АТЗ) для молока та молочної продукції з України, які з 2022 року дозволяли вітчизняним переробним підприємствам постачати свою продукцію в ЄС без квот та мит.

Асоціація зауважила, що в 2024 році українські компанії експортували в ЄС 14,91 тис. тонн сухого знежиреного молока, при цьому річна квота на сухе знежирене молоко для України складають лише 5 тис. тонн, експорт за перші чотири місяці 2025 року – вже 4,33 тис. тонн.

"Маємо проблеми для реалізації вітчизняної продукції і на внутрішньому ринку. Сьогодні обсяги виробництва молочної продукції в Україні випереджають обсяги її реалізації. На внутрішньому ринку спостерігається скорочення попиту на молочну продукцію в умовах активізації ракетно-бомбових ударів російських окупантів по містам-мільйонникам та відтоку їх мешканців закордон. Ще одним викликом стало збільшення на імпорту сиру. Так вже в квітні  імпорт займає 47% продажів сиру в Україні .Збільшення пропозиції імпортних сирів в Україні заважає реалізації продукції вітчизняних сироварів на внутрішньому ринку та стримує попит на молоко-сировину", - резюмували в галузевому об'єднанні.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Загальний обсяг виділеного від ЄБРР фінансування для України сягнув EUR7,6 млрд

ЄБРР виділив "Новій пошті" кредит до EUR50 млн

ЄБРР надає VARUS позику в розмірі $25 млн на стале енергоефективне зелене розширення

Україна в рамках Food from Ukraine буде надавати гуманітарну допомогу продуктами харчування

ЄБРР надає понад EUR65 млн кредитів на муніципальні проєкти українських міст

Україні для відновлення та розвитку потрібні безпека, забезпечення гарантій та страхування інвестицій – CCO "Метінвесту" на URC-2025

ЄІБ надасть "Укргідроенерго" EUR120 млн кредиту на модернізацію ГЕС – угода на URS-2025

ЄБРР надав ПриватБанку та Укргазбанку гарантії для залучення EUR900 млн кредитів

Покупці житла преміум-класу віддають перевагу унікальним концепціям у поєднанні з автономністю та безпекою – девелопери

Україна шукає нові можливості для використання відходів від видобувної промисловості радянських часів– заступник міністра захисту довкілля

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА