Інтерфакс-Україна
12:39 10.06.2025

Глава профільної асоціації оцінює кількість "сплячих" спецдозволів на видобуток приблизно в 200-300

3 хв читати
Глава профільної асоціації оцінює кількість "сплячих" спецдозволів на видобуток приблизно в 200-300

Державна служба геології та надр України (Держгеонадр) має достатньо інформації про те, які спеціальні дозволи на видобуток є так званими "сплячими", вважає виконавча директорка Національної асоціації добувної промисловості України (НАДПУ) Ксенія Оринчак, яка оцінює їх кількість приблизно в 200-300.

"Якщо говорити про всі-всі спецдозволи, за час з 1991 року видано 11 тис., десь приблизно 300-200 точно можна вважати "сплячими", і в основному це стосується нафти і газу", – сказала вона в коментарі агентству "Інтерфакс-Україна".

Глава НАДПУ нагадала, що у 2018-2019 рр. було опубліковано публічну інформацібю Держгеонадр, що 70 спецдозволів в нафтогазвидобутку, особливо компанії "Укргазвидобування", вважаються "сплячими", і відтоді нічого з цими спецдозволами не сталося.

Оринчак уточнила, що в законодавстві термін "сплячий" спецдозвіл відсутній, але в 2022 році за участю асоціації було ухвалено закон №2805 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства у сфері користування надрами". В ньому міститься норма, що спецдозвіл анульовується і випускається на електронний аукціон, якщо видобуток становить не більше як 1%.

"Держгеонадра, саме департамент державного геологічного контролю під керівництвом Вадима Гончаренка, точно знає, хто видобуває, хто ні. І більше того, Державна податкова служба України теж точно знає, хто видобуває, хто ні, тому що до 2023 року діяла норма: якщо протягом 180 днів ти не стаєш на облік в податкову, а ти вже отримав спецдозвіл на видобування, це означає, що ти стаєш "сплячим", – зазначила експерт.

За її словами, зараз в Держгеонадра поставили 314 спецдозволів на перевірку, хоча НАДПУ та інші асоціації закликають перевіряти тих, хто насправді не видобуває, а не всіх підряд, враховуючи всі складнощі із веденням бізнесу під час війни.

"Тобто 29 спецдозволів з 314 геоконтроль Держгеонадр будуть 100% перевіряти, тому що вони знають, що це точно "сплячі", – додала Оринчак.

Як повідомлялося, Верховна Рада 4 червня 2025 року прийняла в цілому закон №13256 про внесення зміни до Бюджетного кодексу для втілення положення про наповнення Американсько-Українського інвестиційного фонду відбудови. В документі міститься визначення "сплячих" ліцензій, які включаються до активів фонду разом з новими ліцензіями та спецдозволами: це ліцензії або спецдозволи, які не експлуатувалися в промислових цілях станом на дату набрання чинності угодами щодо фонду з США.

Зміни до Бюджетного кодексу переводять до спецфонду держбюджету 50% доходів державного та місцевих бюджетів від платежів, пов'язаних з користуванням надрами щодо видобутку корисних копалин, визначених як активи Американсько-Українського інвестиційного фонду, зокрема: 50% рентної плати, 50% збору за видачу спеціальних дозволів на користування надрами та коштів від продажу таких дозволів щодо надр та 50% коштів від використання (реалізації) частини виробленої продукції, що залишається у власності держави відповідно до угод про розподіл продукції. Далі ці кошти підуть у фонд як внесок України.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

"Укрзалізниця" отримала 18 газопоршневих електростанцій загальною потужністю 41,4 МВт через Фонд підтримки енергетики

Депутат пропонує ввести спрощений режим експлуатації для надлегких повітряних суден

МВФ нагадує про критичну важливість антикорупційної інфраструктури та анонсує дискусію щодо фінпотреб України

З $35 млрд потреби у зовнішньому фінансуванні підтверджено поки що $22 млрд - Пишний

Кияни у I пів.-2025 сплатили 29 млн грн за відновлення електропостачання після відключення за борги – YASNO

Україна готова відкрити в Єгипті регіональний логістичний штаб

Нацбанк знизив прогноз зростання ВВП України до 2,1% у 2025 році та 2–3% у 2026–2027 рр.

НБУ погіршив прогноз інфляції в Україні до 9,7% у 2025р. та 6,6% у 2026р.

НБУ очікувано зберіг облікову ставку 15,5%

ІЕД оцінив зростання ВВП України у червні в 1,2% і за півріччя-2025 - в 1,3%

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА