Інтерфакс-Україна
17:58 07.07.2025

Перехід на чотириденний робочий тиждень в Україні поки не розглядається — Держслужба зайнятості

2 хв читати

В умовах воєнного стану запровадження чотириденного робочого тижня в Україні не є реалістичним сценарієм, заявляють у Державній службі зайнятості.

"Говорити про перехід України на чотириденний робочий тиждень під час війни було б дивно. Українці або у війську, або для війська. Ринок праці також перейшов на військові рейки", - йдеться у повідомленні пресслужби в понеділок.

За таких умов, зазначається у повідомленні, святкові дні під вважаються звичайними робочими, без подвоєної оплати чи компенсації додатковим відпочинком. А залучати до роботи у вихідні під час війни можливо без згоди профспілки. При цьому максимальний тижневий обсяг робочих годин — до 60-ти замість звичайних 40-ка годин.

Разом з тим Держслужба зайнятості наголошує, що у мирні часи розмова про перехід на чотириденний робочий тиждень можлива. Станом на сьогодні Ісландія, Німеччина, Бельгія, Велика Британія, Іспанія, Франція, Литва, Японія та Об’єднані Арабські Емірати впроваджують у своїх країнах модель скороченого робочого тижня в окремих галузях економіки.

В Україні чотириденний робочий тиждень законодавчо не передбачений. Згідно з Кодексом законів про працю, стандартною вважається тривалість робочого часу у 40 годин на тиждень, однак допускається встановлення неповного робочого часу за згодою сторін, а також для певних категорій населення. До того ж в умовах воєнного стану на окремих об’єктах критичної інфраструктури тривалість робочого тижня збільшена до 60 годин.

"Наразі в країні відсутні законодавчі ініціативи стосовно скорочення тривалості робочого тижня, проте наявні у Служби вакансії від роботодавців диференціюються за режимом робочого часу. Є робочі місця, які пропонують 5-денний робочий тиждень, неповний чи ненормований робочий час, підсумований облік робочого часу, роботу змінами, з поділом робочого дня на частини та у нічний час", – пояснює заступниця начальника управління по роботі з роботодавцями Державної служби зайнятості Євгенія Підлісна.

За даними єдиної інформаційно-аналітичної системи (ЄІАС), наразі наявні 876 вакансій з неповним робочим часом — серед них вакансії лікарів, вчителів, соціальних працівників, листонош та інших. Оплата коливається від мінімальної до 60 тис. грн.

Пілотний проєкт з чотириденного робочого тижня у 2019 році в Україні вже тестувала ІТ-компанія Brighta. Попри покращення самопочуття працівників, згодом компанія зіткнулася зі зниженням продуктивності в окремих напрямах.

Міжнародний досвід свідчить, що чотириденний графік найефективніше працює в ІТ-секторі, аналітичних та креативних сферах, тоді як у виробництві, аграрному секторі, сфері послуг та за погодинної оплати праці він менш придатний. В Україні така модель наразі можлива лише у форматі індивідуальних домовленостей між працівником і роботодавцем.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Трамп оголосив про введення 25% мит на товари з Японії та Південної Кореї

ДТЕК за тиждень відновив електропостачання понад 193 тис. абонентів у чотирьох областях і Києві

Галузеві та бізнес асоціації заявили про підтримку концепту Defence City – пресслужба ФРУ

Обсяги інвестицій у первинне житло зростатимуть щорічно на 10-15% - думка

Німецька Hengeler Mueller надасть послуги "Укрнафті" з питань рішення шведського суду про виплату Carpatsky Petroleum $190 млн

Бізнес закликав Раду схвалити зміни до закону "Про лобіювання" до 1 вересня 2025 р.

ЄБРР зосередиться на енергетиці та ще чотирьох напрямках під час URC2025 у Римі

Nestlé розпочала виробництво вермішелі на новій фабриці в Україні вартістю CHF40 млн

Кабмін запровадив моніторинг практичного впровадження результатів досліджень, фінансованих з Національного фонду досліджень України

Міжнародні резерви України у червні зросли на 1,2%, частка євро збільшилася до 13,9% – НБУ

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА