Інтерфакс-Україна
10:54 10.07.2025

Співзасновник "Є Гроші" та провайдеру "Фрегат" Мішалов мріє про IPO в Україні, але готовий й до продажу бізнесів

4 хв читати
Співзасновник "Є Гроші" та провайдеру "Фрегат" Мішалов мріє про IPO в Україні, але готовий й до продажу бізнесів

Завдання створити в Україні ринок міноритаріїв та можливість здійснювати IPO - первинні публічні пропозиції - є дуже важливим для розвитку економіки, вважає бізнесмен В’ячеслав Мішалов, який має значні активи в кількох секторах, здебільшого зосереджені у Дніпровському регіоні, та який хотів би вести ці активи на IPO.

"Мені дуже подобається ця ідея (IPO), оскільки це конкуренція із фінансовими інститутами. Це несе абсолютно тектонічні зрушення в економіці, в бізнес-мисленні: або піти в банк, або отримати гроші від тисячі невеликих інвесторів. Тож я мріяв би про такий шлях. Він дозволив би масштабуватися скоріше", – сказав він в інтерв’ю агентству "Інтерфакс-Україна".

За його словами, IPO частково прибрав би посередників, і банки почали б конкурувати за інші сектори економіки.

"У бізнесів з'явиться найголовніше - капіталізація, тоді як зараз українські бізнесмени її позбавлені. Вони сьогодні оцінюються через грошовий потік. Ніхто не продає по капіталізації за рідкісним винятком IT-шних бізнесів, які знаходяться не на землі, а в онлайні", – підкреслив Мішалов ще одну перевагу ринку капіталу, на якому працює IPO.

На його думку, з наявністю капіталізації багато бізнесів розвивалися б успішніше, маючи доступ до справжнього ринку капіталів.

Він додав, що одночасно з можливістю продавати міноритарні пакети по 5-10%, залучаючи капітал, важливо мати й захист мажоритаріїв від міноритаріїв.

"Найкраща історія, яка може бути, – це коли є багато дрібних інвесторів", – вважає бізнесмен.

Наразі, за його словами, в усіх бізнесах його частка перевищує 25%, тому що закон про міноритарієв працює не дуже якісно.

"Це просто питання економічної безпеки, а не особистих бажань. Із задоволенням "сидів" би ще у 10 компаніях, умовно кажучи, по 5-10%. Але через нестачу гарного працюючого законодавства про міноритаріїв – страшно", – констатував він.

Як повідомив Мішалов, він готовий розглядати продаж своїх активів, серед яких компанія з мікрокредитування "Є Гроші", яка займає 6-8 місце на ринку, та провайдер "Фрегат", який входить до п’ятірки найбільших в Україні після трійки мобільних операторів та "Укртелекому".

"Фрегату" неможливо сьогодні стати лідером, оскільки ринок сильно укрупнюється на новому витку. З'явилися великі гравці: з одного боку - "Київстар", з другого - МТС (Vodafone Україна ), з третього – lifecell, який у собі теж акумулював величезну кількість провайдерів. Я вважаю, що і "Фрегат" однозначно рано чи пізно буде продано", – сказав бізнесмен.

На його думку, якоїсь миті відбудеться ще один або кілька витків укрупнення, і почне зростати ціна, тому що сьогодні в Україні найдешевший інтернет у світі, при цьому за якістю – один із найкращих.

"Так вічно не може продовжуватися, тому що в цьому бізнесі величезна валютна складова. Великі гравці сьогодні конкурують між собою за кількість абонентів, але в якийсь час у них з’явиться бажання заробляти", – вважає Мішалов.

За його словами, він готовий продати і "Є Гроші".

"Це велика компанія. Ми точно знаходимося у топ-10 гравців ринку, але ми точно не станемо топ-1, тому що це зовсім інші ризики потрібно нести на собі. Я не готовий сьогодні збільшувати exposure у цьому секторі", – зазначив співзасновник компанії.

Він пояснив, що є ймовірність того, що знову будь-якої миті зміниться податкова система, як минулого року було підвищено ставку податку на прибуток з 18% до 25%.

"Плюс дивишся на таблицю і бачиш, що ті гравці, які вдвічі більше за нас, заплатили менше. Це викликає здивування та питання, а як тоді конкурувати?", – додав бізнесмен.

Він наголосив, що готовий продавати всі свої бізнеси. "У бізнесмена будь-який бізнес має продаватися. Якщо він не продається, то це або не бізнес, або предмет особистої гігієни", – описав інвестор свою позицію.

Як повідомив Мішалов в інтерв’ю, всі його активи вже досить якісно структуровані, а управління здійснюється через АТ "Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд "Фортресс".

Серед інвестицій бізнесмена – фінансова компанія "Є Гроші", провайдер "Фрегат", мережа Lotus з 4 АЗС у Дніпрі та Новомосковську та торговець нафтопродуктами "Лотус Ойл Трейдінг", IT-напрямок та портал новин "Інформатор".

Фонд, у свою чергу, керується компанією з управління активами ТОВ "КУА "МПСС" з Дніпра, власниками якої є Сергій Шишкін – 50%, Ігор Суходольський – 41% та Ольга Мухіна – 9%.

"Власної компанії з управління активами я не маю, керую всім максимально через фонд. На мій погляд, сьогодні це один із найкращих інструментів володіння та управління, зокрема фінансовими потоками", – наголосив Мішалов.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

"Укренерго" та Секретаріат ЕС розроблять механізм зниження ризиків для аукціонів з надання доппослуг – меморандум з URC-2025

Курс біткойна досяг нового рекорду, перевищивши $118 тисяч

Міністр фінансів США закликав МФО співпрацювати з Американсько-Українським інвестфондом відновлення

Американцям потрібно $839 тис. для фінансового комфорту - опитування

ЄІБ надасть Укргазбанку кредити на суму EUR120 млн для підтримки МСП та реалізацію енергопроєктів

"Енергоатом" та Westinghouse на URC фіналізували домовленості про виробництво в Україні ядерного палива за американською технологією

ЄІБ надасть Ощадбанку кредит на EUR50 млн для енергопроєктів

Укрексімбанк та SACE (Італія) підписали Меморандум про взаєморозуміння для розвитку міжнародного співробітництва

ЄІБ розширив грантові програми для зміцнення енергетичної стійкості громад загальним бюджетом біля EUR40 млн

ЄС надав новий пакет підтримки України в EUR600 млн

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА