Інтерфакс-Україна
15:39 10.07.2025

Трейдери в 2024/25 МР не експортували з України 16,2 млн тонн зерна, загроз для внутрішньої продовольчої безпеки немає - УЗА

3 хв читати
Трейдери в 2024/25 МР не експортували з України 16,2 млн тонн зерна, загроз для внутрішньої продовольчої безпеки немає - УЗА

Зернотрейдери в 2024-2025 маркетинговому році (липень-червень) не експортували з України обумовлені меморандумом, який укладається Міністерством аграрної політики та продовольства та іншими учасниками зернового ринку, 16,2 млн тонн зерна, повідомив президент Української зернової асоціації (УЗА) Микола Горбачьов.

"У 2024/25 МР ми підписували меморандум з Міністерством аграрної політики, де погодили, що експорт ефективний буде становити близько 16,2 млн тонн зерна і це не завдасть шкоди продовольчої безпеці держави. Ми не досягли цих показників. Ми не змогли експортувати навіть 16 млн тонн", - сказав він на засіданні "Зернового клубу" в Києві в середу.

Причиною менших, ніж очікувалось, поставок зерна на зовнішні ринки, Горбачьов назвав бажання аграріїв дочекатися періоду високих цін і продати зерно по максимальним цінам. Проте їх очікування не виправдалися.

"Україна давно інтегрована в світовий економічний простір. Коли в Україні залишається не так багато вже зерна, фермери хочуть за нього отримати трохи більшу ціну. Але в цей момент зернотрейдери мають альтернативу і можуть купити зерно в інших країнах, зокрема, Австралії та Аргентині", - пояснив президент УЗА.

Відповідаючи на запитання "Інтерфакс-Україна", щодо відмови галузевих асоціацій "Борошномели України" та "Всеукраїнської асоціації пекарів" впродовж двох років поспіль підписувати меморандум із Мінагрополітики та учасниками зернового ринку через нехтування їхнім проханням зафіксувати в документі обсяги експорту зерна 1-2 класів, Горбачьов нагадав, що Україна наразі щорічно вирощує 22 млн тонн пшениці, тоді як її внутрішнє споживання становить 3 млн тонн. Відтак вимога щодо преференційного отримання зерна високої якості від агровиробника є, на його думку, антиконкурентною.

"Така вимога є не ринковою. Це створення преференцій для дуже невеликого сектора. І от борошномели хочуть, щоб вони преференційно, гарної якості, отримували від сільгоспвиробника зерно. І щоб тільки вони, і більше ніхто. – Конкуруйте. Пшениця на ринку є. Діють ринкові механізми, встановлюйте прийнятну ціну і вам продадуть товар, усі будуть задоволені", - порекомендував експерт.

Водночас він зауважив, що держава може створювати на внутрішньому ринку й інші механізми, наприклад, гарантований викуп зерна. Держава може в момент жнив видати пільговий кредит борошномелам. Вони в період низьких цін створять собі запаси і поступово розраховуються з державою.

Відсутність конкуренції за зерно між зернотрейдерами і переробними підприємствами, за словами Горбачьова, демотивує сільгоспвиробника збільшувати інвестиції в якість пшениці і відповідно борошна.

Крім того, очільник УЗА порекомендував переробним підприємствам згадати про можливість розвитку власної сировинної бази шляхом формування навколо борошномельних млинів пулів аграріїв. У разі укладання форвардних контрактів вони вирощуватимуть для переробних підприємств зерно відповідної якості і навіть конкретних сортів, якщо отримають за свій товар чесну і конкурентну ціну.

Як повідомлялося, галузеві об`єднання "Борошномели України" та "Всеукраїнська асоціація пекарів" прогнозують у 2025 році суттєвий дефіцит жита, що з великою вірогідністю призведе до подорожчання житнього хліба на 20%.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Міністр фінансів США закликав МФО співпрацювати з Американсько-Українським інвестфондом відновлення

Американцям потрібно $839 тис. для фінансового комфорту - опитування

ЄІБ надасть Укргазбанку кредити на суму EUR120 млн для підтримки МСП та реалізацію енергопроєктів

"Енергоатом" та Westinghouse на URC фіналізували домовленості про виробництво в Україні ядерного палива за американською технологією

ЄІБ надасть Ощадбанку кредит на EUR50 млн для енергопроєктів

Укрексімбанк та SACE (Італія) підписали Меморандум про взаєморозуміння для розвитку міжнародного співробітництва

ЄІБ розширив грантові програми для зміцнення енергетичної стійкості громад загальним бюджетом біля EUR40 млн

ЄС надав новий пакет підтримки України в EUR600 млн

"Центренерго" та Swedfund на полях URC-2025 домовились про співпрацю в розвитку енергоміксу компанії – СЕО

Президентка ЄК оголосила про початок роботи Європейського флагманського Фонду реконструкції України для відбудови підприємств та житла

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА