Основними сферами інтересу румунських компаній в Україні є будівельна галузь, ІТ-сектор та архітектура - CCBRU

Основними сферами інтересу румунських компаній, які орієнтуються на український ринок, є будівельна галузь, ІТ-сектор, архітектура та суміжні послуги, повідомив президент Двосторонньої торговельної палати Румунія-Україна (CCBRU), Насті Владою агентству "Інтерфакс-Україна".
"Будівельна галузь, ІТ-сектор, архітектура та суміжні послуги наразі є основними сферами інтересу румунських компаній, які орієнтуються на український ринок. Крім того, розвиток оборонної промисловості та українських технологічних ноу-хау викликали реальний інтерес з боку румунських фірм, зацікавлених у створенні спільних підприємств з українськими компаніями", - повідомив він.
За словами Владою, українським компаніям з постраждалих районів також пропонують переїхати до Румунії, країн-членів НАТО та ЄС.
Згідно з даними Національного торгового реєстру Румунії, на початку 2024 року в цій країні було зареєстровано вже понад 700 українських компаній. Найпоширенішими сферами діяльності їх діяльності є ІТ-сектор, будівельні роботи для житлових та нежитлових будівель, перукарські послуги та інші послуги краси. Крім того, українські компанії представляють торгівлю, вантажні перевезення, бізнес- та управлінський консалтинг.
"Цей (взаємний - ІФ-У) інтерес матеріалізувався завдяки прямим ініціативам румунського бізнес-середовища, особливо в контексті процесу відновлення України. Відповідним прикладом є наша платформа www.rebuildingukraine.ro, розроблена CCBRU. Запущена у 2023 році, ця платформа стала конкретним інструментом для об'єднання румунських компаній, зацікавлених у внеску у відбудову України, вже об'єднуючи понад 200 активних компаній у ключових галузях, таких як будівництво, ІТ, енергетика, архітектура тощо", - зазначив Владою.
Щодо румунських компаній, то, за його словами, їх присутність в Україні поки залишається обмеженою переважно через проблеми безпеки та законодавчу невизначеність.
"Однак кілька транспортних, будівельних та обладнувальних компаній мають дочірні компанії або комерційні представництва в прикордонних регіонах (Чернівці, Закарпаття), наприклад, румунська компанія, член платформи www.rebuildingukraine.ro, PROSPECȚIUNI SA, що спеціалізується на наданні геолого-геофізичних послуг. Маючи понад 70 років досвіду роботи в Румунії та більш як в 18 країнах Європи, Азії та Африки, компанія відкрила представництво в Полтавській області, де вже виграла значні тендери", - повідомив президент CCBRU.
В цілому наразі більшість двосторонніх відносин функціонує через транскордонне партнерство в Румунії, спрямоване на постачання продуктів та послуг Україні або співпрацю в проєктах реконструкції через консорціуми.
Владою констатував: незважаючи на можливості для румунських компаній у контексті відбудови України, що зростають, реальні проблеми залишаються.
"Відсутність стабільної та передбачуваної правової бази залишається значною перешкодою, як і політичні та адміністративні ризики – від бюрократії до нестабільності фіскальних рішень. Крім того, в деяких партнерствах є ризик того, що домінуюча присутність румунських компаній може розглядатися як несправедлива конкурентна перевага, що може вплинути на довіру між партнерами. Культурні відмінності в бізнес-підходах та економічна нестабільність у деяких регіонах ще більше ускладнюють цю взаємодію. Тому будь-яка серйозна ініціатива повинна будуватися на міцному фундаменті: рівноправних партнерствах, прозорості та хорошому розумінні місцевого контексту", - вважає він.
Як повідомлялось, загальний торговельний обмін між Україною та Румунією у 2024 році становив $3 млрд 471,5 млн, що на 35,9% нижче результатів 2023 року. На 53,2% знизився експорт з України до Румунії: він становив $1 млрд 762 млн. Імпорт з Румунії до України оцінюється в $1 млрд 709 млн (збільшення на 9,1%). Двосторонній торговельний баланс залишався позитивним для України, склавши $52,7 млн. Одна з причин суттєвого зниження - у 2024 році обсяг експорту зерна з України до Румунії скоротився на 99%.
Відбудова України (www.rebuildingukraine.ro) – проєкт Двосторонньої торгової палати Румунія-Україна, створений у 2023 році. Він складається з платформи для компаній, які хочуть брати участь у проєктах реконструкції України, а також серії заходів, організованих під егідою прем'єр-міністрів Румунії та України. Наразі понад 200 румунських компаній зареєструвалися для активної участі в проєктах реконструкції України. Українські компанії, зацікавлені у спільних підприємствах з румунськими, запрошуються безкоштовно зареєструватися на платформі CCBRU.
У рамках проєкту www.rebuildingukraine.ro наразі підписано кілька меморандумів про взаєморозуміння між Двосторонньою торговою палатою Румунія-Україна та посольством України в Румунії, платформою Nazovni, розробленою Міністерством закордонних справ України, Одеським агентством регіонального розвитку та Харківською обласною державною адміністрацією.
With the participation of CFI, Agence française de développement médias, as part of the Hub Bucharest Project with the support of the French Ministry of Foreign Affairs