16:25 29.08.2024

Председатель НТГЭИ Лапий: Стоит принимать во внимание прививки, сделанные за границей

5 мин читать
Председатель НТГЭИ Лапий: Стоит принимать во внимание прививки, сделанные за границей

Председатель Национальной технической группы экспертов по вопросам иммунопрофилактики (НТГЭИ) Федор Лапий рассказал агентству "Интерфакс-Украина" об эпидситуации накануне нового учебного года, соответствии украинского календаря прививок европейским схемам вакцинации и стоит ли ожидать вспышек коклюша.

Автор: Анна Левченко

(подается на украинском языке)


- Яка ситуація з вакцинацією напередодні нового навчального року?

- Почнемо з того, що всі передбачені календарем вакцини є. Якщо говорити про дітей, котрі мають бути планово вакциновані в шість років, то для них є вакцина проти дифтерії, правця, кашлюка, є вакцина проти кору, епідемічного паротиту, краснухи. Також наявні оральні вакцини проти поліомієліту, які майже місяць тому в достатній кількості надійшли до Україні.

Якщо говорити про дітей, котрі мають порушення календаря щеплень, для них так само є вакцини, які вони повинні отримати до шести років включно аби відвідувати школу.


- Наскільки зараз міграція, переїзди, виїзди за кордон впливають на рівень вакцинації? Як контролюється проведення вакцинації?

- Наразі є кілька рекомендацій. По-перше, є рекомендація брати до уваги ті щеплення, які були проведені дитинні за кордоном. Йдеться про країни Євросоюзу. Ми бачимо, що багато дітей з батьками після 24 лютого 2022 року опинилися хто в Німеччині, хто в Польщі, хто в інших країнах, і  там вперше в своєму житті розпочали вакцинацію. Тож рекомендація полягає в тому, що щеплення, зроблені за кордоном,  варто брати до уваги, аби не починати вакцинацію цих дітей знову. Для підтвердження цих щеплень підійде будь-який документ, який є на руках у батьків щодо вакцинації дитини.


- Тобто за кордоном батьки можуть взяти будь-яку довідку, і цю довідку мають прийняти в Україні?

- Так. Зазвичай, в багатьох країнах використовують спеціальну форму документа – картку імунізації. Вони у нас також є і багато медичних центрів її має. Спільно з батьківськими спільнотами, професійними асоціаціями ми кілька разів випускали такі картки імунізації, вони видаються батькам при народженні дитини. Останнє видання, здається, становило 15 тис. Це, звичайно, мало для того, щоб покрити всіх дітей, які народилися навіть в 2024 році. Однак цей проєкт розвивається і ми намагаємося, аби батьки отримали такі картки і стежили, щоб туди було вписано проведені щеплення. Зокрема, це дасть змогу нашим колегам за кордоном бачити, проти яких інфекцій дитину було вакциновано в Україні.  Так само лікарі за кордоном можуть робити в ці картки записи щодо проведених щеплень.

Другий аспект міграції - це, звичайно, внутрішньо переміщені особи. Зокрема, багато людей перемістилося на території західної України, тому там вакцина замовляється із запасом, аби забезпечити її доступність тих дітей, котрі не були на обліку в цих регіонах. Звичайно, вакцинація дітей за календарем проводиться безоплатно.


- Ви згадали про дітей, які перебувають за кордоном. Наскільки, за вашими спостереженнями, іноземні, європейські календарі вакцинації збігаються з українськими?

- Не збігаються. І це було відомо ще до того, як велика кількість дітей опинилася в європейських країнах. Тому коли почалося широкомасштабне вторгнення, вже у березні 2022 року Європейський центр контролю профілактики захворювань (ЄЦКПЗ) видав рекомендації для приймаючих країн щодо вакцинації дітей з України. Це не є універсальний календар щеплень, рекомендація описує підходи до вакцинації.  Наприклад, рекомендовано проводити щеплення дітям за графіком країни перебування.

По-друге, немає якось спільного європейського календаря щеплень. Є країни, які вакцинують від кашлюку двома дозами, на першому році життя, є країни, які вакцинують трьома дозами. Є країни, які вакцинують БЦЖ, є країни, які БЦЖ вакцинують тільки мігрантів. Календарі щеплень значно відрізняються. Але є рекомендації від ЄЦКПЗ і є багато рекомендацій, прийнятих  МОЗом щодо подолання розбіжностей календарів щеплень. Наприклад, щодо вакцинації проти кору, епідемічного паротиту та краснухи. Нагадую, що в Україні перша доза вводиться в 12 місяців вакциною КПК (кір, паротит, краснуха), а друга доза передбачена в шість років. Водночас, наприклад, в Німеччині, друга доза вводиться на другому році життя, але не раніше, ніж через місяць після введення першої дози. В деяких країнах друга доза вводиться в три роки, чи в чотири, чи в п'ять.

Стосовно таких розбіжностей і раніше надавалися роз'яснення. Наразі вже затверджена відповідним наказом МОЗу позиція НТГЕІ. Згідно з ним, якщо дитина отримала другу дозу раніше, ніж шість років, то в шість років вводити не треба, друга доза зараховується. Відверто кажучи, з цього приводу ми щомісяця надаємо роз’яснення, але подібні питання все одно постають.

Хочу зазначити: саме питання наявності документів про проведені щеплення є проблемним для внутрішньо переміщених дітей. Дуже часто у них відсутні документи із записами про раніше проведену вакцинацію, відсутні записи в електронній системі охорони здоров'я.  Тому зараз в Україні є вже затверджені рекомендації, що в такому разі з певного віку дитину можна розглядати як  невакциновану і починати вакцинацію спочатку.

Другий момент у затверджених рекомендаціях  говорить: якщо батьки нададуть результати лабораторного обстеження щодо наявності антитіл проти захворювання, це буде правовою підставою для лікаря прийняти рішення щодо необхідності подальшої вакцинації. Це, зокрема, стосується дифтерії та правця.

Такі рішення прописані, вони містяться в рекомендаціях НТГЕІ і вже затверджені МОЗом.


- Тобто батьки, які не мають документів про вакцинацію, можуть піти й зробити якийсь тест?

- Так, у будь-якій лабораторії. Але варто зазначити: такі методи обстеження мають певну похибку. Тому такі дослідження не є пріоритетом для прийняття рішення. Але якщо батьки хочуть провести такі обстеження дитині, то вони можуть самостійно звернутися в обрану ними лабораторію, а лікар може спиратися на такі результати, щоб прийняти рішення щодо вакцинації.


- Яка наразі епідемічна ситуація? Чи є зв’язок спалахів з міграцією населення?

- Ми не бачимо пов'язаних з міграцією спалахів інфекцій. Втім ми маємо зараз дуже суттєве зростання захворювання на кашлюк: практично щомісяця ми отримаємо повідомлення про смертельні випадки кашлюка серед дітей першого року життя.


- Це не вакциновані діти?

- Так, це не вакциновані діти першого року життя. Як правило, перших місяців життя.

Крім того, зараз ми маємо досить суттєве зростання захворюваності на COVID-19. Скоріше за все, коли діти підуть до школи, захворюваності буде більше.

Є ризики підвищення захворюваності на кір. У 2023 році ми провели наздоганяючу вакцинацію проти кору, і цим швидше за все запобігли спалах кору в Україні, який ми бачимо, наприклад, в Румунії, Білорусі та РФ, але не маємо в Україні.


- Тобто ситуація більш-менш стабільна і контрольована?

- У принципі, це робоча ситуація. Якщо чесно: ми очікували на гірші сценарії, але спільними зусиллями долаємо виклики.

ЕЩЕ ПО ТЕМЕ:

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНЕЕ

Мы планируем расширить портфель коммерческой недвижимости – "Интергал-Буд"

Мы уже под наблюдением видеокамер, поэтому должна быть ответственность за использование информации

Гуманитарный координатор ООН Браун, завершающая миссию в Украине: Потребности людей увеличиваются, войну нормализовать нельзя

Все больше украинцев позволяют себе отдых за рубежом – руководитель Product Marketing в Join UP! Катерина Артюх

Национальная транспортная модель может помочь принять решение по программе восстановления, которая изменит транспортную систему Украины – глава проекта ЕС

Мы восстановились на максимально возможных уровнях – президент "Киевстара" о результатах II кв.-2024

После приобретения lifecell буду требовать возвращения из-за границы только сотрудников топ-уровня - CEO “Датагруп-Воля”

Совладелец группы компаний NOVA Климов: В развитие международной сети мы вкладываем примерно EUR1-2 млн в месяц

Самое интересное только начинается - глава правления СК "ПЗУ Украина"

Судовладельцы достаточно высоко оценивают ситуацию с безопасностью в Одесских портах - руководитель "Института Черноморских стратегических исследований"

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА