18:26 30.09.2024

Гарантии безопасности Украины это ее членство в НАТО - Столтенберг

5 мин читать
Гарантии безопасности Украины это ее членство в НАТО - Столтенберг

В предпоследний день в должности генерального секретаря НАТО Йенс Столтенберг дал эксклюзивное интервью информационному агентству Интерфакс-Украина. Уже во вторник, 1 октября, состоится официальная церемония передачи полномочий избранному генеральным секретарем альянса Марку Рютте, ранее бывшему премьер-министром Нидерландов.

https://youtu.be/sctBs5pJRM8

Текст: Ирина Сомер, Брюссель.

(подается на языке оригинала)

- Повертаючись до вашого нещодавнього виступу в Фонді Маршалла, ви згадали, що єдиною гарантією безпеки та міцного миру в Європі є членство України в НАТО. Чи можете ви уточнити - чи бачите ви можливість, що це станеться в умовах, коли частина території України все ще окупована росіянами, але більша частина України знаходиться під контролем українського уряду? Яка ваша думка з цього приводу?

- Союзники по НАТО мають вирішувати, як саме членство має застосовуватися чи працювати для України, але ми всі це усвідомлюємо. Звичайно, якщо ми кажемо, що єдиний спосіб для України стати членом - це закінчення війни і повний контроль над усією українською територією, тоді ми даємо президенту Путіну всі стимули просто знайти спосіб продовжувати війну. Але мій головний меседж полягає в тому, що гарантії безпеки НАТО є шляхом до забезпечення тривалого та справедливого миру для України.

Українцям вирішувати, якими є умови для переговорів і якими є умови для прийнятного рішення. Але якщо будуть домовленості щодо нового порядку, то, звісно, треба зробити так, щоб війна на цьому дійсно припинилася.

Бо українці, як ніхто інший знають, що війна почалася не в 2022, а в 2014 році, коли Росія забрала Крим, а потім трохи пізніше вони пішли на Східний Донбас. У нас був «Мінськ-1», угода про припинення вогню. Трохи пізніше Росія її порушила і пересунула лінію фронту далі на захід. Потім у 2015 році ми отримали «Мінськ-2». Росія і цю угоду порушила, чекала сім років, і потім почала повномасштабне вторгнення.

Тож цього разу ми не можемо мати «Мінськ-3», новий порядок, який Росія не поважає, а лише дає їй деяку паузу для перегрупування та відновлення нових атак. Отже, цього разу нам потрібно переконатися, що коли ми про щось погоджуємося, це має бути кінець, на цьому це має припинитися.

Тому нам потрібно озброїти майбутні українські сили, щоб вони могли стримувати подальшу російську агресію. Але ми також повинні надати гарантії безпеки, які є надійними. Звичайно, найнадійнішою гарантією безпеки буде членство в НАТО в нашому пункті про колективну оборону, статті 5. Тож я вірю, що членство в НАТО може стати способом забезпечення міцного миру для України, і що війна справді на цьому припиниться.

- Але якщо ви подивитеся назад в історію, на приклад Німеччини, як Німеччина стала членом НАТО по частинам, чи може це стосуватися і України?

- Що ж, це вирішують союзники по НАТО. У нас є можливість вирішувати, якщо ми того хочемо. Тож знову ж таки, я вважаю, що це може бути способом гарантувати, що коли між Росією та Україною буде досягнута певного роду угода, що на цьому це припиниться. І, знову ж таки, Україна сама вирішуватиме, що є прийнятним. Звичайно, союзники по НАТО вирішують, чи можуть гарантії статті 5 застосовуватися до частин української території.

- Звичайно, як ви завжди казали, це вирішувати союзникам. А також союзники мають вирішувати, скасовувати чи ні обмеження на використання далекобійної зброї, що дозволить українцям наносити удари вглибині Росії…

Що ж, я можу ще раз заявити, що нам потрібно пам’ятати, що це таке. Це загарбницька війна. Росія вирішила вторгнутися в іншу країну, Україну, і це є грубим порушенням міжнародного права. Відповідно до міжнародного права Україна має право на самооборону. І ми маємо право підтримувати Україну, відстоювати право на самооборону. А самооборона включає право завдавати ударів по законних військових цілях на території агресора – Росії.

Тому я виступав за зняття обмежень. І я вітаю те, що деякі союзники не мають обмежень. Інші союзники мають деякі обмеження, але вони фактично їх послабили, не в останню чергу після того, як Росія кілька місяців тому почала свій наступ на Харків, де лінія кордону та лінія фронту більш-менш однакові.

Немає сенсу сказати, що ти не можеш атакувати за лінією фронту, тому що це російська територія. Отже, я вітаю послаблення обмежень, яке ви бачили з боку союзників.

- Нещодавно Путін оголосив про перегляд доктрини ядерного стримування. Він сказав, що якщо без'ядерна країна атакує Росію за підтримки ядерної країни, то це буде розглядатися як спільна атака проти Росії. Як ви розглядаєте цей крок?

- Я розглядаю це як ще один приклад моделі поведінки, яку ми бачили з російської сторони, де Москва, президент Путін знову і знову намагаються погрожувати використанням ядерної зброї, погрожувати союзникам по НАТО та перешкоджати підтримувати Україну. І кожного разу, коли ми посилювали нашу підтримку за допомогою нових, більш досконалих систем, Росія намагалася сказати, що це червона лінія, але ми не прийняли цього, тому що ми маємо право підтримувати Україну у відстоюванні права на самооборону.

Росія веде незаконну війну, ми ведемо законну підтримку законної війни самооборони, де захищається Україна. І ми також кілька разів чітко доносили Москві, що ядерну війну неможливо виграти, її ніколи не можна вести. І ми уважно стежимо за тим, що робить Росія.

ЕЩЕ ПО ТЕМЕ:

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНЕЕ

Не ждите от нас, что курс улетит в космос – глава Нацбанка Украины

Тариф на передачу в этом году останется неизменным, но в следующем должен стать безубыточным - глава "Укрэнерго"

Украина является приоритетом для швейцарского правительства – посол Швейцарии Феликс Бауманн

"Укрпошта" выходит на прозрачные и понятные сроки доставки – Игорь Смилянский

Для реализации амбициозных планов привлекаем стратегического инвестора, это даст возможность группе Meest значительно ускориться в развитии и динамике – акционер Meest China Лысенко

Повышение минимальной заработной платы в 2025 г. на 100 грн обошлось бы в 5,3 млрд грн для бюджета – глава бюджетного комитета Рады Пидласа

Пока не закончится война, дефицит бюджета в Украине существенно не сократится – глава комитета Рады Пидласа

Глава Военного комитета НАТО адмирал Бауэр: Курск – плохая для Путина история

Увеличение налога на предметы роскоши является наиболее оправданным способом закрыть прорехи в бюджете Украины – региональный экономист ЕБРР Богов

Программа льготной ипотеки обеспечивает до 50% продаж девелоперам с аккредитованными строящимися объектами – коммерческий директор "Интергал-Буд"

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА