15:45 08.01.2025

СЕО госэнерготрейдера "ЭКУ" Виталий Бутенко: Хотим реализовать несколько проектов распределенной генерации в громадах, чтобы потом их масштабировать

7 мин читать
СЕО госэнерготрейдера "ЭКУ" Виталий Бутенко: Хотим реализовать несколько проектов распределенной генерации в громадах, чтобы потом их масштабировать

Блиц-интервью генерального директора государственного энерготрейдера АО "Энергетическая компания Украины" (ЭКУ) Виталия Бутенко проекту информагентства "Интерфакс-Украина" по энергетике "Энергореформа"

Текст: Нина Яворская

(интервью подается на языке оригинала) 

 

- У жовтні "ЕКУ" заявила, що хоче стати оператором розподіленої генерації, наприкінці грудня вона підписала меморандум про співпрацю в її розвитку з Асоціацією малих міст України та Асоціацією "СІГРЕ-Україна". Поясніть трохи детальніше цей напрям своєї роботи? Які напрацювання на цей час ви маєте?

- Передусім, потрібно сказати, що команда "ЕКУ" вже має значний досвід у супроводі нових енергетичних проєктів. Як трейдер, ми співпрацюємо з національними та іноземними інвесторами, що прагнуть вийти на ринок України. Маючи потужний аналітичний підрозділ, готуємо для них фінансово-економічні моделі, а також практикуємо укладання договорів на викуп електроенергії з майбутніх електростанцій (pre-PPA), що дає можливість компаніям прогнозувати грошовий потік і залучати необхідні кредитні кошти. Що стосується виробників, які вже працюють на ринку, у багатьох випадках ми повністю беремо на себе питання купівлі-продажу електроенергії.

Водночас, коли ми проаналізували проблеми, які існують із створенням розподіленої генерації у громадах, на яких лежить ключова відповідальність за критичну інфраструктуру й людей, ми побачили значно більший запит. Не лише на підтримку у комерційній частині, а на повний супровід проєктів, включаючи фінансовий, регуляторний і технічний аспекти.

Тому зараз ми в "ЕКУ" розвиваємо спеціальний підрозділ, який буде фокусуватися на комплексній підтримці розбудови розподіленої генерації у регіонах. Водночас ми зрозуміли, що масштаб потреби української енергосистеми такий, що нам потрібні партнери, група партнерів, які є експертами на своїх ділянках роботи.

Вже у січні ми плануємо зустрічі з громадами, щоб визначити список спільних пілотних проєктів для впровадження. Відпрацювавши їх, ми зможемо масштабувати таку модель співпраці на рівні інших громад країни.


- Ви для себе якось прораховували, коли може бути реалізований перший проєкт?

- Початок буде швидким, однак терміни реалізації залежатимуть від конкретного проекту: на якому етапі ми в нього вступимо, технічних параметрів, термінів постачання обладнання тощо. Я можу особисто підтвердити, що ми направимо максимум ресурсів, щоб ці терміни були мінімальними, оскільки енергосистема відчуває дуже велику потребу у генерації, сьогодні це питання безпеки країни та людей.


- Якщо говорити про види генерації, які ви будете допомагати встановлювати громадам, то які з них ви вважаєте найбільш прийнятними?

- Сьогодні є великий вибір технологій, кожна з яких має свої переваги і недоліки. Завдання – правильно визначити разом з громадою її потреби і "болі", а потім знайти правильні шляхи й інструменти для їх вирішення. Щоб, з одного боку, енергетичне обладнання забезпечувало резервне живлення, а з іншого – оптимальну економіку. Адже, якщо воно генеруватиме збитки, такий проєкт не буде сталим.


- Що буде коштувати громадам ваша робота? Чи на яких умовах ви будете їм допомагати?

- Звісно, така допомога не може бути фінансово обтяжливою для громад, зважаючи на їхні обмежені ресурси. Але водночас у компанії виникатимуть витрати, які мають компенсуватися. Тому ми бачимо своїм завданням дати такі рішення громадам, які дозволять їм не лише бути забезпеченими електроенергією, але й отримувати додатковий дохід від роботи обладнання. Коли проєкт буде сам на себе заробляти, це дасть можливість покривати операційні витрати обох сторін.

Ми розуміємо як цього досягти, адже знаємо як працювати на ринку: коли і в якому обсязі краще виробляти електроенергію, в які періоди її продавати, на яких ринках можна отримати додатковий дохід і які допоміжні ринкові інструменти використати.

Так, ми маємо успішний досвід створення балансуючої групи, що за два роки вийшла на лідерські позиції у країні. А нині ми працюємо над запуском агрегованої групи, що буде готовою брати на себе операційне і комерційне управління потужностями до 20 МВт, підвищуючи економічну ефективність їх роботи.


- А наскільки ваші нинішні клієнти цікавляться розподіленою генерацією? Можливо, є якісь приклади будівництва ними таких об’єктів?

- Наші поточні клієнти – це здебільшого великі підприємства, великі споживачі. Безумовно, зважаючи на ситуацію в енергетиці, вони цікавляться можливістю встановлення власної генерації і звертаються до нас щодо консультацій і співпраці. Наприклад, за останні місяці до нашої балансуючої групи увійшли вже дві газові установки, що генерують електроенергію, збудовані одним з українських підприємств. Уклавши з нами договори на участь у балансуючій групі, вони змогли суттєво заощадити кошти на оптимізації небалансів вже на етапі випробувань.

Регулярно звертаються іноземні інвестори в зелену енергетику, які розглядають можливості виходу на український ринок – їх цікавить гарантований збут електроенергії. Однак небагато з них, за нашими спостереженнями, переходять безпосередньо до проєктів. Інші аналізують, спостерігають і чекають покращення безпекової ситуації.


- Як розвивається ваша балансуюча група?

- Динаміка позитивна: у 2024 році обсяги оптимізації небалансів продовжили зростати і за цим показником нашій балансуючій групі вдалося виграти конкуренцію у приватних компаній, ставши найбільшою у країні.

Портфель наших споживачів, кому ми поставляємо електроенергію, сукупно вже представляє більше ніж 10% ВВП. Серед них – десятки стратегічних підприємств, які відповідають за критичну інфраструктуру, економічну безпеку і оборону країни.

І саме за рахунок того, що балансуюча група "ЕКУ" має великий розмір, вона дуже ефективно працює, пропонуючи високі рівні оптимізації небалансів. А це, своєю чергою, дає можливість її учасникам заощаджувати кошти. Лише державні підприємства, які входять до балансуючої групи "ЕКУ", за два роки її роботи отримали на 1,2 млрд грн більше, ніж якщо б вони продовжували працювати так, як раніше. Фактично, це 1,2 млрд грн додаткових доходів держави.

Енергоринок дуже складний, розібратися у ньому дуже важко. Ми будуємо свою стратегію комунікації та взаємодії з нашими клієнтами на довірі, працюємо прозоро й відкрито. Інтенсивний розвиток балансуючої групи, на мій погляд, це показник того, як реагують споживачі на сервіс, запропонований "ЕКУ".


- З якими показниками діяльності "ЕКУ" виходить на кінець року? За результатами 2023 року ви повідомляли про 140 млн грн чистого прибутку, а як буде у 2024 році?

- Ми одразу прозвітуємо, коли остаточно підіб’ємо підсумки, як це завжди робимо. Але вже можу сказати, що попри складну ситуацію у країні, наші показники будуть позитивними. Ми, які у минулі роки, сплатимо дивіденди, і країна отримає додаткові гроші із сегменту енергоринку, де раніше ніколи не заробляла.


- Як відреагували ви і ваші клієнти на урядове рішення про зменшення квоти цільового імпорту е/е з 80% до 60%, яка забезпечуватиме відсутність для них обмежень при відключеннях?

- На мій погляд, це крок у правильному напрямку. Це крок назустріч споживачу, назустріч бізнесу, який дає їм можливість закривати свої потреби в електроенергії навіть тоді, коли в енергосистемі України дефіцит. Ми підтримуємо такі ініціативи.

Зараз немає відключень (і тут треба віддати належне й системному оператору, й виробникам), тому й питання цільового імпорту не таке актуальне. Наразі сказати, що після прийняття постанови про квоти імпорту було б якесь різке його збільшення, я не можу. Але ми довели до наших клієнтів інформацію про зміни, і це було сприйнято дуже позитивно. Клієнти, з якими ми працювали у минулі періоди, дали знати, що їм це цікаво, і що вони готові починати цільовий імпорт за необхідності. Ми чекаємо сигналу від них.


- Кілька місяців тому компанія повідомила, що наступного року планує відкрити перший закордонний офіс у Словаччині. Наскільки ви просунулися у цьому напрямку?

- Це частина стратегії розвитку бізнес-моделі "ЕКУ" як державного трейдера для того, щоб підвищити ефективність діяльності, включаючи не тільки роботу на внутрішньому ринку, але також на сусідніх європейських ринках.

Тобто створення офісу, реєстрація на енергетичних біржах Європи дозволяють нам бути більш ефективними і забезпечити більш широкий вибір для наших клієнтів з точки зору джерел електроенергії. Деколи ціни в Європі вищі, деколи нижчі. Але робота в Європі дозволить нам запропонувати клієнтам прямий доступ до джерел постачання електроенергії. Це частина нашої затвердженої стратегії, і ми рухаємося згідно з нею.

ЕЩЕ ПО ТЕМЕ:

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНЕЕ

Решение о строительстве новых блоков АЭС должны принимать украинские власти – посол ЕС в Украине Катарина Матернова

Есть потребность в перезапуске фондового рынка, которого практически не существует – Гетманцев

Янченко: Нам нужно двигаться в сторону развития собственного ОПК

Хочу записать в актив реальное реформирование таможни, не оставляя это преемникам, – Гетманцев

Старший представитель НАТО в Украине: Наше абсолютное намерение – продолжать поддерживать украинцев в будущем

NOVUS планирует открыть более 50 магазинов разного формата в 2025 г.

Туризм станет ключом к долгосрочному и устойчивому экономическому росту Украины – UN Tourism

Посол Франции: У нас не должно быть красных линий в поддержке Украины

Если бы тарифы менялись на индекс цен производителей, то должны были би вырасти минимум в 2,5 раза. Мы выбираем более умеренный сценарий - Перцовский

Делаем все возможное, чтобы Украина присоединилась к Roam like at home не позднее 2025 г. – член НКЭК Мальон

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА