14:45 20.12.2022

Банковская система остаётся основой ликвидности и источником кредитных ресурсов (подаётся на языке оригинала)

6 мин читать

(подаётся на языке оригинала)

19 грудня 2022 року Рейтингове агентство "Стандарт-Рейтинг" (Україна) підвело підсумки свого вже тридцять восьмого "Рейтингу надійності (привабливості) банківських депозитів".

Підсумки перших 9 місяців 2022 року вказують на те, що банківська система України припинила зростання і негативними показниками відреагувала на повномасштабну війну з росією. Нагадаємо, що банки, які прямо або опосередковано контролювались урядом РФ, ще у 2018 році були виключені з "Рейтингу надійності банківських депозитів" через схильність керівництва цих банків до "політичних рішень". За перші 9 місяців 2022 року якість кредитних портфелів банків почала знижуватись. Втім і такі оцінки є попередніми і враховують тільки трохи більше 8 місяців війни. Тож агентство продовжує очікувати погіршення ситуації, але із оптимізмом дивиться в майбутнє і вважає, що банківська система України завдяки державним банкам та банкам з іноземним капіталом впевнено пройде кризу, викликану війною. Загальний прибуток банківської системи за 9 місяців 2022 року дорівнював 1,867 млрд грн. Найбільший рівень збитку припав на державні Укргазбанк в сумі 3,358 млрд грн та Укрексімбанк — 7,906 млрд грн, а також на недержавний Альфа-Банк (нині СЕНС БАНК), який показав збиток в сумі 4,32 млрд грн. З 67 платоспроможних банків тільки 24 банки показали збиток, хоча трьома місяцями раніше збиткових банків було 21. Один банк показав від’ємний чистий процентний дохід, що вказує на те, що реакція на високий рівень ставок за залученими коштами на ринку і від НБУ розпочалась, але така реакція є повільною.

ТОП-11 банків з найнадійнішими (привабливими) депозитами за підсумками 9-ти місяців 2022 року:

1. АТ "КРЕДОБАНК"

2. АТ "РАЙФФАЙЗЕН БАНК"

3. АТ "КРЕДІ АГРІКОЛЬ БАНК"

4. АТ "КБ "ПРИВАТБАНК"

5. АТ "ПРАВЕКС БАНК"

6. АТ "УКРСИББАНК"

7. АТ "ПІРЕУС БАНК МКБ"

8. АТ "АБ "УКРГАЗБАНК"

9. АТ "ПРОКРЕДИТ БАНК"

10. АТ "УКРЕКСІМБАНК"

11. АТ "ОЩАДБАНК

Як і минулого разу, трійку лідерів в рейтингу надійності банківських депозитів очолив Кредобанк. За даними НБУ, 9 місяців 2022 року Кредобанк завершив з прибутком 68,45 млн грн. Чистий процентний дохід банка досяг 1,547 млрд грн, а чистий комісійний дохід — 354 млн грн. Станом на 01.10.2022 року банк сформував дуже добрий запас по нормативу регулятивного капіталу (Н2): при нормативі не менше 10% банк підтримував значення нормативу на рівні 18,65%. Також  Кредобанк підтримував значний запас ліквідності. За 9 місяців 2022 року і в подальші місяці  Кредобанк зберіг великий запас достатності капіталу і ліквідності. При цьому його діяльність залишалась прибутковою. Голова Правління АТ "Кредобанк" Єжи Яцек ШУГАЄВ підкреслив, що "ми усвідомлюємо надзвичайно високі ризики як для банківського сектору в цілому, так і для банку зокрема, що пов’язані із екзогенними чинниками, насамперед збройною агресією російської федерації та триваючою російсько-українською війною. В умовах війни Кредобанк продовжує працювати прибутково та своєчасно сплачує всі передбачені законодавством податки та інші обов'язкові платежі. Загалом, наш банк за 11 місяців 2022 року сплатив майже 330 мільйонів гривень податків, включно з податками з нарахованої заробітної плати".

За підсумками 9 місяців 2022 року другу сходинку рейтингу очолив Райффайзен Банк. За 9 місяців 2022 року банк отримав чистий процентний дохід у сумі 8,764 млрд грн та прибуток 2,395 млрд грн. Станом на 01.10.2022 року частка NPL в кредитному портфелі банку становила всього 10,9%, що значно менше за середньо-ринковий показник NPL в кредитному портфелі вітчизняних банків.

В трійку лідерів рейтингу увійшов Креді Агріколь Банк. Банк мав наднизький рівень проблемних кредитів у кредитному портфелі — всього 7,87% та завершив 9 місяців 2022 року з чистим процентним доходом 3,538 млрд грн. Креді Агріколь Банк мав також досить серйозний рівень підтримки від свого акціонера, а його діяльність залишалась прибутковою.

Як і раніше, всі чотири банки з державною часткою, які активно працюють в роздрібному бізнесі, увійшли до групи банків з надійними депозитами. Серед держбанків вкотре найуспішнішим виявився ПриватБанк, який є майже постійним учасником рейтингу і входить до ТОП-10 банків з надійними депозитами. Перші 9 місяців 2022 року ПриватБанк завершив з прибутком в сумі 13,828 млрд грн.

Діяльність Ощадбанку могла заслуговувати на позитивну оцінку. Частка проблемних кредитів в кредитному портфелі Ощадбанку на початок четвертого кварталу 2022 року становила 45,65%. Нагадаємо, що за 2019 рік частка проблемних кредитів в Ощадбанку знизилася на 10,44 п.п., за 2020 рік вона скоротилась ще на 5,46 процентних пункти.

Збиткову роботу показав Укргазбанк. Станом на 01.10.2022 року частка NPL в кредитному портфелі банку становила 16,73%. Банк, за даними звітності, яка опублікована на сайті НБУ, завершив 9 місяців 2022 року з чистим процентним доходом 3,766 млрд грн та збитком 3,358 млрд грн.

Укрексімбанк завершив 9 місяців 2022 року з чистим процентним доходом на рівні 3,296 млрд грн та чистим комісійним доходом в розмірі 0,785 млрд грн. Чистий збиток банку після оподаткування за підсумками перших 9 місяців 2022 року склав 7,906 млрд грн.

Загальна тенденція така, що 2 з 4 держаних банків показали серйозні збитки за підсумками 9 місяців 2022 року. Якщо така тенденція продовжиться, то Укргазбанку та Укрексімбанку буде потрібна докапіталізація від держави. Одна з причин збиткової роботи держбанків — війна.

Звісно війна є одним із найбільших факторів, який впливає на поточну економічну ситуацію в Україні. Катастрофічне зниження ВВП, що приблизно прогнозується на рівні 30–40%, супроводжується відтоком споживачів та трудових ресурсів. Зниження економічної активності відбувається на фоні девальвації національної валюти та помітної споживчої інфляції. Такі складні обставини звісно "дарують" банкам цілий букет фінансових ризиків і дехто з банків, на жаль, зійде з дистанції. Але будемо справедливими — в Україні банківська система залишається осередком ліквідності і джерелом кредитних ресурсів, що здатні підтримати як збройні сили України, так і важливі для цивільного населення логістичні та гуманітарні процеси.

На початку грудня 2022 року агентство провело дослідження соціальної відповідальності банківського сектору. Вивчались як формальні показники, такі як витрати банків на податок на прибуток, участь банків на ринку військових ОВДП, так і неформальні ознаки соціальної активності, про які заявляли самі банки, а саме: умови для позичальників на час війни, участь у соціальних проектах, гуманітарних місіях, фінансування проектів, пов’язаних з укріпленням оборони міст та переселенням вимушених мігрантів. Агентство змінило свої підходи до оцінки соціальної відповідальності банків, врахувавши зауваження, які надійшли від учасників ринку. Насамперед були усунуті методичні недоліки, які не враховували різницю між держаними і приватними банками та впливу розміру банку на обсяги і кількість його соціальних проектів. В підсумку агентство визначило одного лідера за рівнем соціальної відповідальності за підсумками дев’яти місяців 2022 року, яким став АТ "Кредобанк". Вкладення банку в ОВДП на 01.10.2022 складали 4,115 млрд грн, банк витратив за 9 місяців 2022 року на податок на прибуток 15,097 млн грн та за оцінками агентства був дуже активним в реалізації соціальних та благодійних проектів, пов’язаних з допомогою постраждалим від війни.

Рейтингове агентство "Стандарт-Рейтинг" (Україна)

ЕЩЕ ПО ТЕМЕ:

РЕКЛАМА

ПОСЛЕДНЕЕ

Инвестклимат, евроинтеграция, реформы. АЮУ провела Первый инвестиционный форум

ОКО за ОКО: еще двум бригадам ДШВ отгружены комплексы обнаружения и уничтожения Пульстрон

Украинский Красный Крест делает все для преодоления гуманитарного кризиса в стране - Доценко

Зерно - Свиньи - Мясо: цепь добавленной стоимости

На Оболонском острове 100-летних деревьев не существовало, а вместо снесенных аварийных высадили в 5 раз больше, - гендиректор "Плесо"

Группа ТАС выходит на европейские рынки: модернизация производства, инновационные продукты и международные стандарты качества

Американская торговая палата в Украине приглашает на Летний день донора крови

АО "Банк Альянс" категорически отрицает причастность к делу, связанному с предложением неправомерной выгоды адвокатом представителю правоохранительных органов

Во Франции презентовали фильм о 5 атлетах мира, среди которых участница проекта Olympic Dreams Анастасия Чижевская

Праздник для малышей от Moneyveo ко Дню защиты детей

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новости со всей Украины

РЕКЛАМА