Спецпроєкти

Огляд-прогноз курсу гривні щодо ключових валют

Випуск № 1 – травень 2025 року

Аналіз поточної ситуації на валютному ринку України

На початку травня валютний ринок України увійшов у фазу контрольованої волатильності — за відсутності надмірного попиту, але з посиленням спекулятивних очікувань.

Загалом ситуація залишається відносно стабільною в сегменті долара США та напруженою — в сегменті євро.

Ключові факти та драйвери:

Внутрішні чинники

Міжнародні фактори

Огляд динаміки та прогноз курсу валют

Курс долара США: динаміка й аналіз

У травні курс долара до гривні продовжив рух у відносно вузькому коридорі, демонструючи незначну волатильність і стабільний попит. На ринку спостерігалося поступове зміцнення гривні на початку місяця.

Діапазон руху курсу в готівковому сегменті упродовж останніх чотирьох тижнів залишався у межах 41,00–41,90 грн/$ із піком 30 квітня, коли середній курс продажу в банках сягнув 41,89 грн/$, а купівлі — 41,21 грн/$. Цей рух був повністю синхронним із офіційним курсом НБУ, що свідчить про відповідність політики регулятора ринковим реаліям.

Водночас середні спреди між курсами купівлі-продажу залишаються стабільними (в межах 60–70 копійок), без суттєвого розширення, що підтверджує рівновагу на валютному ринку та достатню конкуренцію серед його операторів, зокрема в готівковому сегменті.

На міжбанку обсяги валютних операцій зменшились, але інтервенції НБУ також скоротилися, що дає підстави говорити про часткове самобалансування ринку без надмірної участі регулятора.

Технічну та психологічну підтримку ринку забезпечує зростання міжнародних резервів до $46,7 млрд (+10% у квітні), що формує додатковий запас стійкості для політики «керованої гнучкості».

На глобальному рівні долар залишається під тиском через побоювання стагфляції в економіці США. Незмінність ставки ФРС і заява Джерома Пауелла про відсутність достатніх підстав для зниження ставки найближчим часом стримують падіння долара, проте не формують передумов для його зміцнення. Така ситуація не створює жорсткого зовнішнього тиску на курс гривні.

Прогноз на найближчий період:

Курс євро

Курс євро до гривні у квітні — першій декаді травня демонстрував чітко виражену волатильну траєкторію. Починаючи з 15 квітня, євро стабільно зростав, досягнувши пікового значення 48,14 грн/євро наприкінці квітня. Це стало найвищою позначкою за останні 6 місяців. Після цього ринок почав коригуватись — уже в середині травня євро відкотився до 47,10 грн (продаж) та 46,20 грн (купівля).

Спред між курсами купівлі та продажу в готівковому сегменті до середини травня звузився з 2 грн до 0,6-1 грн, що є важливим індикатором зниження нервовості та непередбачуваності курсу, внаслідок чого оператори ринку перестали закладати в котирування підвищені ризикову й ажіотажну премії.

Наразі оператори ринку все ж залишають собі простір для маневру в очікуванні подальших коливань євро — на це вказує невелике відставання офіційного курсу від реальних ринкових котирувань. Спред курсів купівлі-продажу євро приблизно рівновіддалений щодо курсу НБУ на рівні 30-40 копійок, що у разі збереження тренда може говорити про очікування операторів валютного ринку в усіх сегментах стосовно зниження курсу євро найближчими тижнями.

Уповільнення економіки США, висока невизначеність у перемовинах щодо міжнародних митних угод, волатильність фондового та сировинних ринків і риторика ФРС — усе це грає на користь євро як відносно стабільної альтернативи долару і у глобальному, і в локальному українському вимірі.

Прогноз

Рекомендації для бізнесу й інвесторів

У світлі зростання резервів НБУ, зниження споживчої інфляції, стабілізації ринку долара та збереження волатильності в парі євро/гривня, стратегія управління валютними ризиками має бути переглянута.

1. Ліквідність — понад усе. Найближчі місяці залишатимуться періодом контрольованої волатильності. Першочергове завдання — забезпечити швидкий доступ до валютних коштів у будь-якому сценарії. Довгі депозити, малоліквідні активи та прив’язки до однієї валюти підвищують ризики. Усі інструменти — лише з можливістю оперативного перегляду або виведення.

2. Корекція частки євро. Після стрімкого зростання та пікових значень у кінці квітня євро перейшов у фазу корекції. Потенціал для зростання зберігається в середньостроковій перспективі, однак зараз не момент для активного нарощування позицій. Слід пильно контролювати нові курсові імпульси, аби уникнути ризиків та вибрати вдалий момент для нових операцій.

3. Валютні інтервенції — маркер стабільності. Обсяги інтервенцій НБУ — ознака здатності ринку до саморегуляції та балансу. Орієнтуйтесь на діапазони курсів без емоційних реакцій на новини: ринок дедалі менше реагує на поодинокі інформаційні вкиди та здобув до них певний імунітет.

4. Не прив’язуйтеся до фіксованих валютних «правил». Девальваційні ризики гривні зберігаються, однак у короткостроковому періоді — курс демонструє стабільність. Це не причина позбавлятися долара, але й не підстава масово скуповувати валюту. Переходьте до сценарного планування: 3–4 альтернативні сценарії з адаптивним розподілом активів за кожного з них.

5. Обережність у коротких спекуляціях. Особливо в парі EUR/UAH. Навіть у разі падіння курсу євро до 47 грн — маржа надто мала для комфортної гри. Потенційна прибутковість не відповідає ринковим ризикам без точного таймінгу та ліквідності. Більшості гравців краще утриматись від коротких ставок.

6. Контроль частки гривні. Попри стабільність не варто накопичувати надлишкову гривневу ліквідність. Понад функціональний обсяг — одразу переводити в інструменти з фіксацією курсу (наприклад, у мультивалютну структуру або резерв).

7. Стежити за спредами — нова навичка. На ринку євро саме спреди, а не абсолютне значення курсів, останніми тижнями стали головним маркером нервозності й очікувань операторів. Вони корисніші для прогнозу, ніж сам курс. У разі різкого розширення краще не входити у валюту, а у разі стискання — слід шукати зону комфорту для розміщень або коротких маневрів.

Цей матеріал підготовлений аналітиками компанії та відображає їхнє експертне, аналітичне професійне судження. Інформація, представлена в цьому огляді, має суто інформаційний характер і не може бути розцінена як рекомендація для дій.

Компанія та її аналітики не дають жодних запевнень і не несуть відповідальності за будь-які наслідки, що виникли внаслідок використання цієї інформації. Уся інформація надається як є, без будь-яких додаткових гарантій повноти, зобов’язань зі своєчасності чи оновлення або доповнення.

Користувачі цього матеріалу мають самостійно оцінювати ризики й ухвалювати свідомі рішення на основі власного оцінювання й аналізу ситуації з різних доступних джерел, які вони самі вважають достатньо кваліфікованими. Перед ухваленням будь-яких інвестиційних рішень рекомендуємо проконсультуватися з незалежним фінансовим радником.

ДОВІДКА

KИT Group — міжнародна мультисервісна продуктова FinTech-компанія, яка вже 16 років успішно працює на ринку небанківських фінансових послуг. Одним із флагманських напрямків діяльності компанії є обмін валют. KИT Group — один із найбільших операторів цього сегмента фінансового ринку України, входить до переліку найбільших платників податків, є одним із галузевих лідерів за динамікою зростання активів і за розміром власного капіталу.

Понад 90 відділень у 16 найбільших містах України розташовані у зручних для клієнтів локаціях і мають сучасне обладнання для зручності, безпеки та конфіденційності кожної транзакції.

Діяльність компанії відповідає регуляторним вимогам НБУ. KИT Group дотримується стандартів діяльності ЄС, маючи відділення також у Польщі та плануючи транскордонну експансію до країн Європи.

Реклама
Реклама

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ