Інтерфакс-Україна
13:13 18.01.2024

Ставки за спільними іпотечними програмами банків і девелоперів можуть знизитися до "довоєнного" рівня 2024 року - думка

5 хв читати

Ставки за спільними іпотечними програмами банків і девелоперів можуть знизитися до "довоєнного" рівня 2024 року, і залежно від терміну погашення кредиту становитимуть від 3% до 16%.

Таку думку висловила перша заступниця голови правління Глобус Банку Олена Дмітрієва в коментарі агентству "Інтерфакс-Україна".

"Розвиток економіки, зниження інфляційного тиску надали змогу регулятору суттєво знизити облікову ставку (з 25% до 15%), а резапуск державної іпотечної програми "єОселя" фактично спонукав комерційні банки до розвитку кредитних продуктів та іпотеки, зокрема", - повідомила Дмітрієва.

Вона нагадала, що у вересні минулого року ставки за загальними програмами банків і девелоперів житла вже скоротилися на 3%, і залежно від першого внеску та терміну погашення, становлять у середньому від 7% до 19%.

"У 2024 році очікується поступова переорієнтація "єОселі" на первинний ринок, що може значно посилити "іпотечну" конкуренцію на первинному ринку, а іпотечні програми будуть гнучкішими та привабливішими для потенційних покупців житла", - зазначила експертка.

На думку Дмітрієвої, подальше зниження ставок за іпотекою на первинному ринку може стимулювати активний розвиток економіки країни і подальші кроки НБУ щодо зниження облікової ставки. За скорочення ставки на 2-4 п.п. ставки за банківською іпотекою можуть скоротитися в середньому на 3%. Також важливою умовою для розвитку іпотеки є обсяги та системність отримання макрофінансової підтримки України. Така допомога надасть змогу покрити значну частину витрат держбюджету (очікується, що 2024 року обсяги міжнародної допомоги становитимуть від $37 млрд до $40 млрд).

Експерт розраховує також на суттєве розширення державної іпотечної програми "єОселя" на об'єкти в стадії будівництва. Очікується, що 2024 року кількість кредитів за державною програмою "єОселя" на первинному ринку зросте з 1,7% до 20-25% загальної кількості виданих кредитів.

Дмітрієва також зазначила, що необхідні кроки з боку самих девелоперів: активізація будівництва житла, особливо тих проєктів, будівництво яких через широкомасштабне вторгнення було призупинено; акредитація в програмі "єОселя", розробка і впровадження спільних із банками іпотечних програм, активний розвиток власних програм із розстрочки.

Банкір вважає, що в умовах прогнозованого зниження ставок за кредитами ще на 3% на первинному ринку найбільш затребуваними будуть загальні іпотечні програми банків і девелоперів із терміном погашення від 3 до 20 років. При цьому ставки за іпотекою на 3 роки, залежно від суми першого внеску, можуть скоротитися до 4-9%; на 5 років - до 8-12%. Для іпотеки на 20 років - у перший рік погашення ставка може знизитися до 3%, а на наступні 19 років - до 15-16% річних.

"В умовах активного економічного розвитку комерційні банки значно поліпшать іпотечні умови для позичальників. Водночас іпотечні програми на первинному ринку можуть скласти гідну конкуренцію державній програмі "єОселя", - вважає Дмітрієва.

За її словами, станом на кінець 2023-го і початок 2024 року, близько 30% загальної кількості виданих іпотек на первинному ринку припадає на загальні програми банків і девелоперів, а середня вартість квартири, придбаної за цими програмами, становить від 2 млн грн до 3 млн грн, сума першого внеску - від 30% вартості житла. Понад 80% іпотечних угод оформлено терміном до 20 років, лише 20% угод - іпотека до 10 років.

Потенційні клієнти розглядають житло в ЖК економ- і комфорт-класу, з готовністю від 50%. Найбільш популярні одно- і двокімнатні квартири площею від 45 до 70 кв. м. Понад 90% оформлених іпотечних угод припадає на Київ, активно розвивається іпотека у Львові, Кам'янець-Подільському, Луцьку.

За її словами, ще однією перевагою іпотеки на первинному ринку є те, що сума кредиту фіксується в гривні на момент укладення угоди, а у разі зміни курсу національної валюти залишок кредиту не перераховується.

Дмітрієва навела приклад типової іпотечної угоди за спільними програмами банків і девелоперів, укладеної на 20 років (квартира в столичному ЖК комфорт-класу).

Квартира площею близько 70 кв. м коштуватиме позичальнику 2,5 млн грн, перший внесок становитиме 750 тис. грн за умови сплати 30% повної вартості будинку. Сума кредиту - 1,75 млн грн, разова банківська комісія за надання кредиту передбачена в розмірі 1,99% від суми кредиту (тобто 34 825 грн), а щомісячний платіж за кредитом становитиме у середньому 21 тис. грн (водночас розмір відсоткової ставки може залежати від умов співпраці та девелопера).

"Розвиток іпотеки саме на первинному ринку є важливим не лише з огляду на ціну для покупця (придбання житла на стадії зведення обійдеться в середньому на 30% дешевше), а й стимулюватиме розвиток будівництва, як однієї з ключових галузей економіки країни", - підсумувала Олена Дмітрієва.

Банк "Глобус" зареєстровано 2007 року. Станом на жовтень 2023 року регіональна мережа налічує 31 відділення. Банк є лідером із кредитування придбання житла на первинному ринку - за останні п'ять років банк профінансував 2500 іпотечних кредитів на 2 млрд грн. У квітні 2023 року банк відновив програми з іпотечного кредитування; банк уклав 15 партнерських програм із девелоперами, відновлено акредитацію об'єктів житлового будівництва в Києві, Львові, Харкові, Вінниці, Київській області, Луцьку, Кам'янці-Подільському та ін.

За даними НБУ, на 11 квітня 2023 року акціонерами банку були Олена Сільнягіна, яка опосередковано володіє 100%. Також опосередковано частками статутного капіталу банку володіють Дмитро Полковський (16,198866%), Євген Варягін (9,899307%), Сергій Мамедов (9,899307%), Андрій Пінчук (9,899307%) і Тарас Лісовий (3,599748%).

Згідно з даними Нацбанку України на 1 вересня 2023 року, за розміром загальних активів "Глобус" посідав 24-те місце (9,07 млрд грн) серед 60 банків у країні.

ЩЕ ЗА ТЕМОЮ

ОСТАННЄ

Мінфін понизив ставку потенційних 3,5-річних бенчмарк-ОВДП до 15-15,5% річних

Глава UBS став найбільш високооплачуваним CEO у найбільших банках континентальної Європи у 2024 р.

ПУМБ і "Тімак Агро Україна" оновили програму кредитування добрив під врожай 2025р.

"Агротрейд" почав посівну камапнію-2025 з висіву гірчиці на 600 га

Газовидобувники просять знизити вимоги до якості газу для відновлення після руйнувань внаслідок атак РФ

Заповнюваність готелів у Києві зросла до 42% за підсумками 2024р. - Hotel Matrix

ФГВФО міг би взяти у роботу портфель "поганих кредитів" держбанків – директорка-розпорядниця

ФГВФО прагне до поствоєнної гарантованої суми відшкодування EUR100 тис. та поширення гарантування на юросіб

Кабмін погодив залучення 100 млн євро від Банку розвитку Ради Європи на виплату компенсації по "єВідновленню" - Шмигаль

Кабмін погодив залучення 100 млн євро ЄІБ на відновлення критичної та соціальної інфраструктури - Шмигаль

РЕКЛАМА
РЕКЛАМА
РЕКЛАМА

UKR.NET- новини з усієї України

РЕКЛАМА