Командующий Нацгвардией: Из-за активности врага некоторые бригады за год сменили по три направления
Первая часть эксклюзивного интервью командующего Национальной гвардией Украины Александра Пивненко агентству "Интерфакс-Украина"
Вторая часть - по ссылке: https://ru.interfax.com.ua/news/interview/1036980.html
Текст: Валерия Прощенко, Оксана Геронтьева
(подается на языке оригинала)
38-річний бригадний генерал, герой України Олександр Півненко 1,5 року тому був призначений на посаду, ставши наймолодшим командувачем Нацгвардії за історію незалежної України. Проте новачком у військовій справі його точно не назвеш: має військову освіту, проходив службу в загоні спецпризначення “Омега”, брав активну участь в АТО/ООС і, звісно, у відбитті російської навали під час повномасштабного вторгнення, обороняючи Харківщину і Бахмут. Командував бригадою та був начальником територіального управління. Неозброєним оком видно, що для Нацгвардії Півненко став періодом змін і інновацій. У розмові командувач НГУ розповів про ситуацію на фронті, Гвардію наступу, поповнення бригад та СЗЧ, рекрутинг, зброю та технології.
Бригади, фронт і виклики
Пройшло приблизно півтора року з Вашого призначення командувачем Нацгвардії. Тоді Ви зазначали, що основна задача - бригади наступу, введення їх в бойові дії. Що змінилося з того часу та чим Нацгвардія займається зараз?
Нацгвардія – це військове формування з правоохоронними функціями. Правоохоронні функції були, є і будуть. Захист об'єктів критичної інфраструктури, забезпечення публічної безпеки, конвоювання – важливі завдання і у воєнний стан і в мирний час.
Наша військова компонента - це Гвардія наступу, моїм завданням було – укомплектувати і підготувати сім бригад НГУ. Важливо було, щоб вони виконували задачі саме в складі бригад, а не окремих підрозділів. На сьогодні всі 7 бригад виконують задачі на лінії фронту (від півночі Харківщини до Херсонщини), тобто ціль досягнута. Але беруть участь у стриманні противника на фронті більш як 20 підрозділів Нацгвардії.
Зараз основні та складні напрямки роботи бригад – це Купʼянський, Лиманський, Покровський, Торецький напрямки. Тобто ті відтинки фронту, де дуже “гаряче”. Бригади НГУ суттєво були залучені для стабілізації фронту на півночі Харківщини, у Серебрянському лісництві. В Селидовому (Покровський напрямок), наприклад, бійці 15 бригади НГУ "Кара-Даг" виконували завдання і завдали противнику значних втрат у період масованих штурмів. Загалом наші бригади мають вже достатній досвід, як і командири, що користуються авторитетом не тільки в НГУ, а й у ЗСУ.
Забезпечення фінансування Нацгвардії продовжується, і не буде зменшене в наступному році, - навіть планується збільшення. За 2024 рік ми закупили десятки одиниць техніки різного типу (броньовані автомобілі, бронетранспортери, танки, машини для перевезення особового складу, озброєння, техніки і т.д.)
Розуміючи необхідність і аналізуючи наш досвід, за моєю ініціативою ми створили окрему Артилерійську бригаду, що має на озброєнні українські 155 мм САУ “Богдана” (калібр артилерії стандарту НАТО). Також за останні кілька місяців надійшли 155 мм САУ «Zuzana» і САУ «DITA». Ми їх вже використовуємо по фронту. Тобто, ми зараз в процесі отримання машин, паралельно навчаємо людей і будемо вже використовувати усі ці системи безпосередньо і в підрозділах, і окремо в Артилерійській бригаді.
А як щодо допомоги від партнерів?
Було важко, але за останній рік вирівняли ситуацію і більш дієво працюємо з партнерами за різними напрямками, нам почали допомагати такими машинами як М113, FV432 та інші. Нацгвардія отримала засоби для посилення мобільних вогневих груп – це важливо для підсилення захисту критичної інфраструктури.
Забезпечення снарядами у вас як відбувається?
Закупляємо самостійно, велика частина нашого бюджету йде на це. Закупаємо всю можливу лінійку для себе: від 60 до 155 мм. Найбільший розхід у нас йде 122-мм і 155-мм. Додатково отримуємо також через ЗСУ.
За рахунок державних програм і власних закупівель наші підрозділи отримують «Мавіки» всіх типів та інші БПЛА. З нашими бригадами і підрозділами БПЛА постійно також взаємодіють волонтери. Це також відчутна підтримка і на багатьох напрямках вона необхідна, оскільки кількість дронів у районі активних боїв витрачається дуже велика, але й ворог не просувається.
Розкажіть про загальну оперативну обстановку по конкретних напрямках, де наразі знаходяться бригади
На Куп'янському напрямку непросто. Ми стоїмо, знаходимося в обороні, витримуємо натиск. Так, противник тисне і намагається просуватися, але наші воїни ефективно знищують живу силу противника.
Щодо безпосередньо Торецького, Покровського і Курахівського напрямків, то ситуація там дуже важка. Але Силами оборони робиться все необхідне для стримання ворога. Впевнений, що ворог "відчуває", якою ціною даються йому ці наступи. І в той же час, не буває таких наступальних дій, які тривають постійно. Щодо залучення ворогом техніки на фронті - ситуація звісно різна, але це вже не ті цифри і об'єми, що були раніше. Бачили, що окупанти штурмують навіть і на самокатах, і на Жигулях. І додам, що противник не просто так залучає військових з КНДР - він має втрати й певні проблеми з особовим складом. Але нам зараз необхідно мобілізуватися всередині країни. Це найголовніше. Кожен має робити те, що може, заради перемоги.
Якими є в процентному співвідношенні правоохоронна та бойова складові Нацгвардії?
60% знаходиться на війні, 40% - це правоохоронна складова. В цифрах конкретизувати не можемо.
Те, що Нацгвардія знаходиться в структурі МВС, дає вам певні переваги?
Звісно, на урядовому рівні міністр підтримує наші потреби у матеріально-технічному забезпеченні, внесенні необхідних змін на законодавчому рівні для оптимізації діяльності НГУ. Чимало завдань по всій території держави ми виконуємо спільно з іншими підрозділами МВС – і це про швидку взаємодію. Глава МВС часто буває на передовій, знає ситуацію на фронті й по інших напрямках і задачах.
Якою є наразі боєздатність бригад з урахуванням всіх викликів і дій ворога?
Скажу так: тримаємося, а іноді й контратакуємо. Одна бригада може утримувати більшу лінію бойового зіткнення, ніж це передбачено чи мати неповну укомплектованість. Але це реалії війни, де лінія фронту понад 1000 км і ворог має чисельну перевагу й авіацію. Ми знищуємо більш як 10-20 одиниць техніки щоденно. А відбиваючи масовані штурми у взаємодії із суміжними підрозділами ця цифра може рости кратно.
Мобілізація та потреба у людях
Яким чином йде поповнення бригад? Що дає кращий результат - рекрутинг, мобілізація?
Люди до нас приходять здебільшого по мобілізації. Звісно, є рекрутинг, але він складає десь 40%. Це важливе питання, бо є новостворені підрозділи, є велика лінія фронту, є втрати, як і у всіх військових підрозділах.
І все це, звісно, впливає на ротацію
Так, від цього залежить ротація. Не можуть люди по 50 діб знаходитися в окопі або місяці на фронті без відпочинку. Відпочивати треба, у відпустку сходити. Війна тяжка, противник кількісно переважає нас. Тому відновлюватися потрібно. Але через активність противника на фронті деякі бригади за рік вже змінили по три напрямки. Звісно, це має наслідки для боєздатності бригади.
Дрони і авіація
Нацгвардія самостійно виготовляє і тестує безпілотні системи. Наскільки важлива їхня роль в ефективності бригади?
Безпілотні системи мають велике значення: якщо бригади достатньо укомплектовані розрахунками БПлА - противник не доходить до позиції. А це є нашою основною метою. В середньому непогана цифра для бригади – десь 60 розрахунків БПлА, 85-90 – це вже високий рівень забезпечення безпілотними системами і розрахунками.
Окремі підрозділи, які займаються виготовленням і тестування безпілотників, були створені ще до мого приходу на посаду. Я ініціював створення підрозділу "Крила Омеги" і "Тайфун". Вони діють на важливих напрямках. Наприклад, йде серйозний наступ на Торецькому напрямку, я перекидаю туди ці екіпажі, і вони працюють разом з командиром бригади. Підрозділи будуть мати оперативне підпорядкування і діяти додатково.
Так само працює Окрема артилерійська бригада: для підсилення важких напрямків. Тобто, якщо говоримо про безпілотні системи, то йдеться про такий підрозділ і збільшення його чисельності, щоб потім допомагати тим командирам бригад, які ще не зовсім оцінили, що безпілотні системи – це сила для успішного виконання бойових завдань чи мають менш чисельні підрозділи у себе.
З початку повномасштабного вторгнення нашими підрозділами безпілотних систем було знищено ворожої техніки на кілька мільярдів доларів. Це зокрема 1 тис. 454 танки, 2 тис. 496 ББМ, 4064 артилерійські системи, 58 одиниць ППО і багато іншого.
У нас також створений Центр управління та аналізу застосування безпілотних систем. Ми написали свій софт, працюємо із запровадженими в ЗСУ, інтегруємося.
Дуже ефективний напрямок – це збиття російських дронів-розвідників нашими FPV-дронами. За 3 місяці збили 270 одиниць ворожих дронів (Орлан, Zala, Supercam та ін.). Є доплати за збиття, - наші бійці полюють на них активно.
Розкажіть про роль авіації у бойових діях
У нас є авіація, екіпажі і борти, які на постійній основі виконують задачі для нанесення вогневого ураження у районах виконання завдань, аеромедичної евакуації, тощо. Кожен день гвинтокрили виконують бойові завдання. Вилітають, відпрацьовують по цілях, повертаються. Звісно, було б краще, якби у нас ще були літаки і КАБи.
Чи є у Нацгвардії роботизовані комплекси?
Ми розвиваємо цей напрямок. На даний час такі комплекси є у "Азова", "Хартії", ще у деяких підрозділів. Дронами вже провели наступальну операцію, фактично без залучення піхоти (північ Харківщини). Це якщо не перша в історії, то точно перша в історії Нацгвардії така операція. Але це не носить масового характеру. І це наразі об’єктивно. Роботизовані комплекси не можуть діяти окремо, тільки в системі батальйону, тому мають інтегруватися. Ми хочемо створити ефективні роботизовані наземні комплекси. Наші потреби ми вже визначили, чекаємо.
Далі буде