Интервью

Решение о строительстве новых блоков АЭС должны принимать украинские власти – посол ЕС в Украине Катарина Матернова

Блиц-интервью с послом ЕС в Украине Катариной Матерновой (подается на украинском языке)

Текст: Дмитрий Кошевой, Нина Яворская

- Яка загалом політика ЄС щодо ядерної енергетики? Ми знаємо, що в ЄС діють так звані таксономічні правила. У чому їхня суть і яка роль атомної енергетики в "зеленій" трансформації ЄС?

- Атомна енергетика за відповідності суворим умовам безпеки та захисту довкілля та згідно з принципом "не завдати істотної шкоди" відіграє важливу роль у переході до кліматичної нейтральності в рамках Європейської зеленої угоди. Таксономія ЄС є наріжним каменем системи фінансування сталого енергетичного сектору ЄС. Це важливий інструмент прозорості ринку; він допомагає спрямовувати інвестиції в економічну діяльність, яка є найбільш необхідною для енергетичного переходу, відповідно до цілей щодо нульових викидів до 2050 року, а також екологічних цілей.

- Як Ви оцінюєте співпрацю між Україною та ЄС у сфері атомної енергетики?

- Співпраця між Україною та ЄС в атомній енергетиці загалом позитивна, що яскраво продемонстровано у сфері ядерної безпеки, яка реалізується через Інструмент співробітництва у сфері ядерної безпеки (Instrument for Nuclear Safety Cooperation, запроваджений в 2007 році на заміну Програми TACIS - Технічна допомога країнам Співдружності Незалежних Держав – ІФ-У). Як приклад, ЄС продовжує підтримувати моніторингові місії МАГАТЕ на атомних електростанціях в Україні. ЄС також підтримує заходи щодо поводження з ядерними відходами в Україні.

- Чи справді Представництво ЄС в Україні висловило свою позицію щодо добудови блоків № 3 і 4 Хмельницької АЕС?

- ЄС не висловив офіційної позиції ні за, ні проти будівництва нових блоків Хмельницької АЕС. Я чітко сказала це в своєму інтерв’ю "Європейській правді" ще в грудні. Рішення про будівництво нових блоків АЕС має приймати українська влада.

- Яка зараз офіційна позиція ЄС щодо планів України з розвитку атомної енергетики включно з добудовою блоків №3 і 4 ХАЕС?

- Як зазначалося вище, будувати чи ні додаткові ядерні потужності в Україні - це рішення української влади. Серед держав-членів ЄС немає чіткого консенсусу щодо розвитку нових ядерних генеруючих потужностей.

- Наскільки ймовірно, що ЄС або європейські фінансові інституції профінансують добудову блоків №3 і 4 ХАЕС? Яким може бути обсяг такого фінансування?

- Зараз ЄС не фінансує будівництво атомних електростанцій. Це стосується й АЕС в Україні. І це також стосується фінансування європейськими фінансовими установами.

- Яку роль, на Вашу думку, має відігравати наглядова рада НАЕК "Енергоатом" у прийнятті рішень щодо стратегічного розвитку компанії, в тому числі щодо добудови енергоблоків №3 і 4 ХАЕС? Як Ви оцінюєте її діяльність/бездіяльність після обрання незалежних членів? Як можна покращити ситуацію?

- Наявність повноцінно функціонуючих, здебільшого незалежних наглядових рад державних компаній є, на мій погляд, важливим елементом належного планування та реалізації великих інфраструктурних проєктів. Україна добровільно погодилася привести наглядову раду "Енергоатома" у відповідність до рекомендацій ОЕСР. Але хоча нову раду було обрано ще в червні 2024 року, контракти з незалежними членами досі не підписані, а рада не працює. Як посли G7 ми надіслали в грудні 2024 року прем’єр-міністру Денису Шмигалю лист із закликом якнайшвидше завершити контракти та розпочати роботу нової наглядової ради. Наявність повноцінної ради буде важливою для обговорень нових значних інвестицій.

Реклама
Реклама

ЕЩЕ ПО ТЕМЕ

ПОСЛЕДНЕЕ